Мугуруса и Квитова прескочиха групите във финалите на WTA

Квитова (вляво) загуби от испанката, но все пак спечели сет, който се оказа решаващ за класирането и

Гарбине Мугуруса и Петра Квитова се класираха за полуфиналите на заключителния за годината турнир на WTA.

Мугуруса взе трета поредна победа, след като се наложи над чехкинята 6:4, 4:6, 7:5 в последния мач от групата на двете.

Квитова обаче също се класира напред, благодарение на Луцие Шафражова, която победи Анжелик Кербер с 6:4, 6:3 и така трите тенисистки завършиха с по един успех и две поражения. Квитова обаче има най-добрата сетова разлика - 3:5 срещу 2:4 за останалите две състезателки.

Ключовият сет за Квитова бе първи загубен за Мугуруса на този турнир. Испанката загуби сет за пръв път, но успя да измъкне победата. В първия сет тя направи два пробива срещу един на съперничката си, което се оказа достатъчно да поведе.

Втората част бе много по-нервна и двете тенисистки не успяха да защитят сервисите си общо седем пъти, но Квитова взе подаването на испанката в най-важния момент при 5:4 в своя полза.

Третият сет също бе оспорван, но при 5:5 Мугуруса направи поредния си пробив, след което сервираше за победата. Решаващият гейм бе особено драматичен, като Квитова отрази три мачбола и дори два пъти имаше възможност да изравни. При четвъртия си опит Мугуруса все пак сложи край на двубоя.

Испанката ще играе на полуфиналите срещу втората от другата група Агниешка Радванска, докато Квитова ще се изправи срещу Мария Шарапова, която все още е непобедена на турнира.