Салпаров и "Зенит" загубиха спора за световната клубна титла

Бразилците спечелиха втората си световна клубна купа<br />

© fivb.org

Бразилците спечелиха втората си световна клубна купа

Европейският шампион "Зенит" (Казан) загуби с 1:3 (20:25, 25:21, 25:27, 21:25) от "Крузейро" финала на световното клубно първенство по волейбол.

Теодор Салпаров и съотборниците му не успяха да се противопоставят на бразилците, които победиха с 3:1 в груповата фаза. Най-резултатни станаха бившите съотборници в кубинския национален отбор - Йоанди Леал с 22 точки за победителите и Вилфредо Леон с 19 за руския състав.

За "Крузейро" това е втора световна титла.

"Зените" имаше преднина от две-три точки в средата на първия гейм. Тогава Леон попадна в труден момент, а домакините направиха обрат.

Във втората част руснаците играха стабилно и спечелиха. Последва много оспорван трети гейм с размяна на водачеството. "Крузейро" излезе победител след 27:25, което даде увереност на отбора за четвъртия гейм. С добра игра бразилците съумяха да стигнат до ценната победа.

Тодор Алексиев взе наградата за втори най-добър нападател, а Николай Николов стана най-добър блокировач<br />

© fivb.org

Българските национали Тодор Алексиев и Николай Учиков взеха бронзови медали със своя УСПН (Сан Хуан). Аржентинският отбор спечели с 3:2 срещу "Пайкан" в мача за третото място.

Алексиев и Учиков отново бяха най-добри за отбора си, като завършиха с по 22 точки. Центърът Николай Николов направи 11 за иранците.

Николов взе наградата за най-добър блокировач. Алексиев беше отличен като втори най-добър нападател.