"Борусия" (Дортмунд) взе дербито на Рур срещу "Шалке" с 3:2

Матиас Гинтер вкарва втория гол във вратата на "Шалке"

Борусия" (Дортмунд) спечели с 3:2 "майката на всички дербита" в Германия срещу регионалния съперник "Шалке" и затвърди втората си позиция в класирането на Бундеслигата.

Домакините от Дортмунд диктуваха мача почти през цялото време, но допуснаха две грешки, от които се възползва Клаас-Ян Хунтелаар.

Въпреки това хората на дебютиращия в дербито на Рур треньор Томас Тухел успяха да постигнат победа, която ги оставя с преднина от осем точки пред третия "Волфсбург" и девет пред петия "Шалке". В същото време "Борусия" се върна на пет точки зад лидера "Байерн".

Шинджи Кагава откри резултата за домакините в 30-ата минута, като се възползва от перфектното центриране на Матиас Гинтер отдясно. Пласиран чудесно в наказателното поле, той вкара един от редките си голове с глава.

Само три минути по-късно обаче гостите изравниха. Матс Хумелс сбърка един пас, топката стигна веднага до младия нападател Лерой Сане, който надбяга и Сократис Папастатопулос и центрира на крака на Клаас-Ян Хунтелаар.

Бързото изравнително попадение не разсея играта на "Борусия" и те продължиха да бъдат по-активния отбор на терена. Много активният в целия мач Гинтер отново изведе жълто-черните напред в 43-ата минута, когато вкара с глава след изпълнение на корнер от Хенрих Мхитарян. Той стигна първи до топката на първата греда и насочи топката от четири метра във вратата.

Само три минути след почивката победата на отбора на Томас Тухел изглеждаше сигурна. След бърза атака Гонсало Кастро изведе вляво Пиер-Емерик Обамеянг и той с първото си докосване изпрати топката в далечния ъгъл на вратата на Ралф Ферман за 3:1.

Жълто-черните доминираха през цялото време, а в 69-ата минута Сократис можеше да реализира още един гол след центриране, когато нанесе силен удар с глава.

Това обаче се оказа измамно усещане, защото защитниците на "Борусия" отново подариха лъч на надежда на своите съперници. В 71-ата минута отново лошо отиграване на Хумелс в средата на терена, Леон Горецка напредна и центрира, а останалият сам в защита Сократис се размина елементарно с топката. Тя попадна у Хунтелаар, който елегантно прехвърли Роман Бюрки.

Този гол беше сигнал за "Шалке" да излезе по-напред и да се активизира, а домакините загубиха драстично своята увереност. Така в 80-ата минута резервата Пиер-Емил Хьойберг отправи страхотен удар към вратата на домакините, но Бюрки успя да избие в гредата.

Гостите използваха последните десет минути от мача да притискат "Борусия" в опит да изравнят и да вземат точка. Вместо това в 92-ата минута Илкай Гюндоган пропусна 100-процентова възможност, след като беше изведен срещу Ферман, но вратарят спаси.