"Арсенал" и "Челси" се класираха за осминафиналите с победи в последния кръг

"Топчиите" записаха три загуби до момента, но все пак прескочиха груповата фаза

Арсенал" и "Челси" отстрамиха английския футбол, след като се класираха за осминафиналите на Шампионската лига с победи в последния кръг на груповата фаза.

"Топчиите" постигнаха убедителен успех с 3:0 при гостуването на прекия си конкурент за второто място "Олимпиакос". Така двата тима завършиха с равен брой точки - по девет, но англичаните имат много по-добра голова разлика.

Сините от Лондон пък се наложиха с 2:0 срещу "Порто" у дома и така класираха напред и "Динамо" (Киев), който победи с 1:0 аутсайдера "Макаби" (Тел Авив).

Играчите на Арсен Венгер записаха първи успех в Атина в историята си, след като напълно надиграха съперника си. Домакините успяха да наложат натиск едва в първите 20 минути, след което "артилеристите" се развихриха.

Матийо Фламини уцели греда, а след това и Оливие Жиру беше близо до попадение, след като засече с глава. В 29-ата минута логичното се случи и след перфектно подаване на Аарън Рамзи Жиру откри резултата. Топката се отби в гредата и вратарят на домакините можеше да я спре, но тя все пак пресече голлинията.

Три минути след началото на второто полувреме Жоел Кембъл също записа страхотна асистенция, с която изведе Жиру очи в очи с вратаря на гърците. Френският нападател не сбърка и удвои. В 67-ата минута той оформи своя хеттрик, след като бе точен от дузпа, отсъдевна за игра с ръка на Омар Елабделоуи.

Жиру е четвъртият играч, който вкарва три гола в един мач за Арсенал в Шампионската лига. Преди него това са правили Тири Анри, Никлас Бендтнер и Даниел Уелбек.

В другия мач от групата "Байерн" (Мюнхен) петата си победа в групата, след като се наложи с 2:0 като гост на "Динамо" (Загреб) с голове на Роберт Левандовски, а малко преди края Томас Мюлер изпусна дузпа.

"Челси" постигна победа с 2:0 над "Порто", след като доминира през целия мач. Още в 12-ата минута Иван Маркано си отбеляза автогол. Диего Коста стреля мощно към вратата, Икер Касияс изби, но тя се удари в неговия съотборник Маркано. Майкон се опита със сетни сили да изчисти и ритна топката навън, но страничният съдия правилно даде сигнал, че тя е преминала голлинията за 1:0.

Сините продължиха да доминират, но стигнаха до втория гол едва след почивката. В 52-ата минута след скоростна атака, Вилиан получи чудесен пас на границата на наказателното поле, навлезе и стреля точно за крайното 2:0.

Така играчите на Жозе Моуриньо оглавиха своята група с 13 точки, докато "Динамо" (Киев) събра 11 и също ще продължи в следващата фаза. "Порто" остана с осем и ще трябва да се задоволи с участие в Лига Европа.