• БСП:25
  • ДБ:20
  • БВ:12
39.4%активност

Източник: Резултатът, активността и мандатите са от ЦИК при 100% обработени протоколи

Григор Димитров се опълчи на Федерер, но отново загуби

Григор Димитров игра силно, но успя единствено да спечели първия си сет в мачовете с швейцареца

Българският тенисист Григор Димитров загуби с 4:6, 7:6 (4), 4:6 от Роджър Федерер в среща от четвъртфиналите в Бризбейн.

Двамата изиграха вълнуващ мач, продължил 2.06 часа. Срещата предложи красиви разигравания, като хасковлията се представи на високо ниво.

За първи път в четирите срещи помежду им Димитров успя да спечели сет срещу рекордьора по титли от Големия шлем. Последният двубой между българина и Федерер беше отново на твърдите кортове в Бризбейн - в полуфиналите през миналата година. Тогава швейцарецът спечели убедително с 6:2, 6:2.

В полуфинала шампионът Федерер ще срещне австриеца Доминик Тием, който победи Марин Чилич. В другия спор за място на финала ще влязат Бърнард Томич и Милош Раонич.

В мача помежду си Димитров и Федерер разчитаха много на началния си удар. В първия сет швейцарецът не даде никакви възможности на съперника си. С пробив в десетия гейм той взе преднина.

Постепенно във втория двамата си размениха успеваемостта на първи сервис и това се отрази. С отлична игра Димитров проби в средата на сета. Федерер изравни за 5:5 и се стигна до тайбрек.

Българинът започна силно, като с два минипробива поведе с 5:1. Секунди по-късно съперникът му помогна с първата си двойна грешка в мача. След 7:4 точки Димитров спечели първия си сет срещу Федерер. За него това беше трета победа от три тайбрека по време на турнира в Бризбейн.

Федерер направи ключовата стъпка към победата с пробив в петия гейм на третия сет. Швейцарецът можеше да направи и втори, когато при 5:3 поведе с 40:0. Димитров прояви стабилна психика и спаси трите мачбола, след което взе гейма.

В десетия гейм при свой сервис Федерер отново поведе с 40:0, но този път българинът не получи никакъв шанс да спре шампиона по пътя към третия му пореден полуфинал в Бризбейн.

Развитието на мача

Григор Димитров - Роджър Федерер 4:6, 7:6 (4), 4:6

4:6, 7:6 (4), 4:6 Мачът приключва с убедителен гейм в полза на Федерер. Шампионът не позволи да си усложнява задачата.

4:6, 7:6 (4), 4:5 Впечатляващ отговор на Димитров. Той беше поставен до стената, като при 0:40 трябваше да спаси три мачбола. И го направи. С пет поредни точки срещу Федерер българинът взе гейма си и съхрани надеждите си за победа. Кулминацията беше зрелищното последно разиграване, в което хасковлията излезе победител. Сега се нуждае от пробив.

4:6, 7:6 (4), 3:5 Федерер прави важна стъпка към победата. Той печели сервис гейма си и е на гейм от класирането за полуфиналите.

4:6, 7:6 (4), 3:4 Българският тенисист положи усилия и постига целта си. Хасковлията печели сервис гейма, за да се задържи на пробив от съперника си.

4:6, 7:6 (4), 2:4
Димитров имаше възможност и за по-добро развитие на гейма, но в крайна сметка шампионът от миналата година затвърждава пробива си.

4:6, 7:6 (4), 2:3 ПРОБИВ Швейцарецът пръв успя да направи крачка в страни от зададения тон в сета. Федерер пведе с 40:15 и превърна в точка още първата си възможност за пробив. Напрежението се пренася при Димитров и е интересно какъв ще е отговорът му.

4:6, 7:6 (4), 2:2 Размяната на геймове продължава да става на скорост. Двамата показват, че разчитат много на сервисите си, като до момента в сета и Димитров, и Федерер са убедителни.

4:6, 7:6 (4), 2:1 Още един бърз гейм - този път в полза на Димитров.

4:6, 7:6 (4), 1:1 Швейцарецът не позволи да бъде притесняван. Бързо той изравни резултата с гейм на нула.

4:6, 7:6 (4), 1:0 Димитров започва много добре третия сет. Той спечели гейма, като даде само една точка на съперника си.

Димитров показва добра игра в началото на годината. След колебливия минал сезон, в който се смъкна до 28-ото място в света, сега българинът изглежда по-свеж. В трети пореден мач той играе тайбрек, като до момента има пълна успеваемост - три от три.

Григор Димитров - Роджър Федерер 4:6, 7:6 (4)

4:6, 7:6 (7:4) Димитров спечели първия си сет в мачовете си срещу Роджър Федерер. Хасковлията продължава да играе много добре и заслужи изравняването. Той се възползва от преднината си и от двойната грешка на швейцареца в деветото разиграване.

4:6, 6:6, тайбрек - 6:3 Първата двойна грешка на Федерер идва в лош момент. Димитров има три възможности за спечелването на сета.

4:6, 6:6, тайбрек - 5:1 Тайбрекът се развива отлично за българския тенисист. Той направи още един минипробив и при смяната на полетата води с 5:1.

4:6, 6:6, тайбрек - 3:0 Димитров започва тайбрека силно - минипробив и две бързи точки на свой сервис.

4:6, 6:6 Поздравления за Димитров - в много важен момент той спечели гейм на нула. Предстои тайбрек.

4:6, 5:6 Рекордьорът по титли от Големия шлем печели трети пореден гейм и си връща предимството в резултата. Федерер отново беше убедителен в сервис гейма си.

4:6, 5:5 ПРОБИВ Швейцарецът притисна Димитров и грабна първата възможност за връщане на пробива. В гейма, в който можеше да спечели сета, хасковлията не успя да сервира така, както до момента и това веднага даде отражение.

4:6, 5:4 Този път Федерер постигна убедително успеха в сервис гейма си. Димитров има преднина и ще сервира за спечелването на сета. Това може да е първият сет за него в мачовете му с швейцареца.

4:6, 5:3 Забележителна игра на Димитров! Той затвърждава пробива си с гейм на нула. Българинът направи ас с 217 км/ч за 40:0, а след това с още един много добър начален удар взе гейма.

4:6, 4:3 ПРОБИВ Отлична игра на Димитров и след пробив за първи път в мача повежда. Хасковлията поведе с 40:15 след печеливш удар по правата. Веднага след това той се възползва от първата си възможност за пробив в срещата.

4:6, 3:3 Това вероятно беше геймът с най-красивите и оспорвани разигравания. И в същото време много важен за Димитров - хаковлията спаси две възможности за пробив и след това постигна успех в гейма.

4:6, 2:3 И в този гейм Федерер няма колебания. Българският тенисист се старае да го затрудни и прави добри разигравания, но засега не получава възможност за нищо повече в геймовете, в които съперникът му изпълнява началния удар.

4:6, 2:2 Димитров прави това, което трябва да прави. От показаното до момента изглежда, че единственият му шанс срещу Федерер е да взима сервис геймовете си и да се бори да достигне до тайбрек, в който да се наложи срещу швейцареца.

4:6, 1:2 След изоставане при 15:40 Димитров направи две разигравания от висока класа и изравни. Най-напред той завърши с отличен бекхенд, а след това с ретур спечели точка и поздравления от швейцареца. Федерер обаче не позволи да бъде пробит и взе гейма.

4:6, 1:1 Димитров взима сервис гейма си. Той поведе с 40:0, но след непредизвикана грешка и хубав удар на Федерер резултатът стана 40:30. Българинът изпълни добър сервис, което улесни задачата му в разиграването и той спечели гейма.

4:6, 0:1 Дежа вю - и вторият сет започва с гейм на нула за Федерер.

Григор Димитров - Роджър Федерер 4:6

4:6 ПРОБИВ Федерер нанася своя удар в най-важния момент. Димитров беше поставен до стената при 15:40. Той показа силна психика и с два много добри сервиса изравни. Веднага след това швейцарецът успя да стигне до трета възможност за спечелване на сета. Заключителното разиграване беше вълнуващо, като Димитров опита да спечели със скъсена топка до мрежата, но Федерер я стигна и заслужи победата в сета.

4:5 Отново на швейцареца са му нужни около две минути, за да спечели гейма. Предстои много важен момент в сета, в който Димитров ще трябва да продължи да печели подаването си.

4:4 Българският тенисист заслужи поздравленията на зрителите, след като отново изравни резултата. Макар да не е убедителен колкото Федерер, той играе стабилно в сервис геймовете си.

3:4 Новото в този гейм е, че хасковлията спечели първата си точка при начален удар на съперника. Това се случи след 14 поредни точки за Федерер, но беше единственото, което Димитров успя да вземе от гейма.

3:3 Какъв отговор на Димитров! Федерер пръв в мача стигна до възможност за пробив. При 30:40 българинът изпълни два отлични сервиса, а след това взе гейма.

2:3 До момента Димитро не успява да намери начин да се противопостави на началния удар на съперника си. Трети пореден гейм на нула за Федерер. Добрата новина е, че засега българинът е уверен в геймовете, в които сервира.

2:2 Хасковлията беше затруднен в четвъртия гейм, но при 40:30 след отлична комбинация и излизане на мрежата успя да го спечели.

1:2 Федерер продължава на скорост и във втория гейм, в който сервира. Швейцарецът отново не остави никаква възможност на Димитров.

1:1 Отличен отговор на българския тенисист. Той изравнява след убедителен сервис гейм, в който даде една точка на швейцареца.

0:1 Срещата пред започна със скоростен гейм на нула при сервиса на Федерер.