САЩ спечелиха най-много медали от световното по лека атлетика в зала

В последния ден американците спечелиха пет титли, включително в двете щафети на 4х400 метра

Американските лекоатлети спечелиха класирането по медали на световното първенство в зала, което завърши през изминалата нощ в Портланд.

Домакините завършиха надпреварата с 23 отличия, от които 13 златни, шест сребърни и четири бронзови.

Далеч назад с две титли и общо пет медала на втората позиция се нареди Етиопия, а Франция зае третото място с един златен, един сребърен и два бронзови.

В последния ден на световното се проведоха девет финала. САЩ спечелиха пет от тях, включително мъжката и дамската щафета.

Останалите титли завоюваха Матю Сентровиц на 1500 метра и Маркис Денди на скок дължина при мъжете и Ващи Кънингам на скок височина при жените.

Кънингам, която е дъщеря на бившия куотърбек от НФЛ Рандъл Кънингам, стана най-младата шампионка в своята дисциплина в историята на световните първенства по лека атлетика както на открито, така и в зала.

Родената на 16 януари 1998 г. американка спечели състезанието със 196 см, а двукратната европейска шампионка Рут Бетия грабна сребърния медал със същия резултат, но постигнат от втория опит. Бронзът отиде при Камила Личвинко от Полша.

Общо 13 страни спечелиха титли в Портланд - САЩ, Етиопия, Франция, Ямайка, Бурунди, Чехия, Холандия, Нова Зеландия, Китай, Бахрейн, Канада, Италия и Венецуела, а пълен провал претърпяха лекоатлетите на Великобритания, които си тръгнаха с едва три отличия - едно сребърно и две бронзови.