Грешка на "Аякс" реши драматичната битка за титлата в полза на ПСВ

"Филипсите" свършиха своята работа и дочакаха добри новини от стадиона в Дьотинхем

ПСВ (Айндховен) е новият стар шампион на Холандия, след като големият съперник на тима "Аякс" допусна изненадващо равенство срещу аутсайдера "Де Граафшап".

"Филипсите" вдигат трофея за втори пореден и общо 23-и път в историята си след страхотна драма в последния кръг на първенството. Преди него двата претендента имаха равни точки – по 81, а столичани имаха шест гола по-добра голова разлика.

ПСВ гостуваше на "Цволе" и се нуждаеше от задължителна победа, която играчите на Филип Коку постигнаха с 3:1 след голове на Локадия и Де Йонг преди почивката и още един на Де Йонг след паузата.

Така всичко зависеше от "Аякс", който изживя трагедия на стадиона в Дьотинхем като гост на "Де Граафшап", който се бори за оставане в елита. Амин Юнес даде аванс на претендентите за титлата още в 16-ата минута и възпитаниците на Франк де Бур вече докосваха титлата.

Десет минути след паузата обаче Брайън Смеетс изравни и хвърли гостите в смут. До края "Аякс" игра много хаотично, но дори и петте минути добавено време не им стигнаха, за да отбележат втори гол.

Така ПСВ стана шампион с 84 точки и влиза директно в групите на Шампионска лига, а "Аякс" ще играе квалификации. "Фейенорд" влиза в Лига Европа, а "АЗ Алкмаар", "Утрехт", "Хераклес" и "Грьонинген" ще играят плейофи за втория по сила евро турнир. "Де Граафшап" пък ще играе плейофи за оцеляване заедно с "Вилем II".