Пиронкова излиза за рекордно класиране на "Ролан Гарос"

Пиронкова ще търси реванш срещу Стивънс, която я победи на същата фаза в Париж през 2015 г.

Цветана Пиронкова никога не беше печелила два поредни мача на "Ролан Гарос" до 2015 г., когато постигна личен рекорд с достигането до третия кръг в Париж. Тази година българската тенисистка повтори постижението си, след като на старта изненада поставената под №16 Сара Ерани, а след това спечели изпълнената с обрати битка срещи Йохана Ларсон от Швеция.

Неочакваният поход на заемащата 102-ото място в световната ранглиста Пиронкова продължава днес срещу американката Слоун Стивънс. Двубоят е трети в програмата на корт №1 и се очаква да започне около 17.00 часа българско време.

Преди това на този корт трябва да се изиграят два мача от мъжкия турнир. Поставеният под №8 Милош Раонич и щастливият губещ от квалификациите Андрей Мартин откриват програмата в 12.00 часа. След тях на корта ще излязат Кей Нишикори и Фернандо Вердаско.

Пиронкова ще преследва първа победа срещу Стивънс. Залогът за 28-годишната пловдивчанка е първо участие на осминафинал на червените кортове в Париж и трето влизане във втората седмица на турнир от Големия шлем след полуфинала и четвъртфинала на "Уимбълдън" през 2010 г. и 2011 г. и осминафинала на US Open през 2012 г. А за Стивънс - достигане до четвъртия кръг във френската столица за четвърта поредна година.

Именно 23-годишната американка спря Пиронкова преди 12 месеца, след като постигна убедителна победа с 6:4, 6:1. Това беше трета загуба от три мача за българката срещу тази съперничка. Първата беше със същия резултат в Синсинати през 2012 г., а втората - с 2:6, 6:2, 3:6 в Брюксел през 2013 г.

Победителката от четвъртия им сблъсък ще се изправи в осминафиналите срещу световната номер 2 Агниешка Радванска или поставената под №30 Барбора Стрицова.