Леброн Джеймс отново изведе "Кливлънд" до финал в НБА

Леброн Джеймс отново беше водещата фигура за "Кливлънд"

Най-силният сезон в историята на "Торонто раптърс" приключи тази нощ, след като загуби с 87:113 от "Кливлънд кавалиърс", а с това и финалите на Източната конференция в Националната баскетболна асоциация.

Победата класира "Кливлънд" на финал в НБА за втора поредна година, където Леброн Джеймс и компания ще очакват победителя от "Оклахома Сити" и "Голдън стейт".

Въпреки че не бяха толкова размазващи както в петия мач (116:78), "Кавс" ще влязат във финалите със самочувствие, след като нанесоха едва третата домакинска загуба на "Раптърс" в плейофите.

Леброн Джеймс отново направи разликата, като вкара 33 точки за успеха в серията с 4:2 победи. Той отбеляза 21 от точките си през първата половина, записа три тройки и имаше 59.1% успеваемост в стрелбата от игра, като постоянно разбиваше защитата на домакините с намирането на пролуки в нея. Той добави 11 борби, шест асистенции и три чадъра.

Джеймс, който попадна в идеалния състав на НБА за десета поредна година, направи емоционално изказване веднага след края на мача, а и пред репортерите след това.

"Онзи отгоре ме е дарил с невероятни способности и аз просто се опитвам да се възползвам от това. Правя всяка вечер това, което обичам най-много, а това е да играя баскетбол. Това е моят живот. Затова давам всичко за играта", каза той.

Сега Джеймс ще играе във финалите на НБА за шеста поредна година и един от основните въпроси е дали ще издържи на високото натоварване. "Дори в 30-те секунди, които го оставих да почива през първата част, го изнервиха много", заяви треньорът Тайрън Люи.

Преднината на "кавалерите" в първата четвърт стигаше до 14 точки, а в третата част водеха с 21 точки. На влизане в последната четвърт авансът им беше 12 точки и те не се изпуснаха.

"Раптърс" го намали на десет точки, но след това гостите отново включиха на по-висока скорост и пак стигнаха до 21 точки 4:49 минути преди края след стрелба на Кайри Ървинг. Той вкара още веднъж, за да направи разликата 23 точки 3:32 минути преди края.

"Торонто" се надяваше да остане в серията благодарение на домакинската обстановка, но още в първата грозна четвърт започна да изостава.

Съдиите отсъдиха серия от съмнителни нарушения, като само за първите 12 минути свириха 22 фаула. Сред тях беше и грубо лично нарушение за удар с лакът на Бисмак Бийомбо срещу Лав, който можеше да доведе до наказание в потенциалния седми мач.

Ървинг завърши с 30 точки, Кевин Лав добави 20, а Джей Ар Смит още 15. Кайл Лаури беше най-резултатен за домакините с 35 точки, а Демар Дероузан добави 20.

"Кливлънд" очаква своя съперник и ще има време за малко по-дълга почивка от финалиста от Западната конференция. "Добре сме. Все още не сме велики", каза Джеймс.