
© Reuters
Англия продължава да води значително на останалите първенства по приходи
Общият оборот на националните клубни първенства в Европа надхвърли 22 млрд. евро през сезон 2014/2015, сочи 25-ият ежегоден доклад на "Делойт" за състоянието на футболните финанси.
Най-голям дял имат големите пет лиги - английската Висша лига, германската Бундеслига, испанската Примера дивисион, френската Лига 1 и италианската Серия А, които съставят 54 процента от оборота.
"Поредна година с ръст в четири от водещите европейски клубни първенства е доказателство за продължаващия интерес на телевизионните компании и търговските партньори", заяви Дан Джоунс, съдружник в спортното подразделение на "Делойт".
Джоунс вярва, че продължаващият ръст е неизбежен: "С новите договори за телевизионни права, които се очаква да влязат в сила във всяка от големите пет лиги през следващите два сезона, европейският футболен пазар се очаква да надхвърли 25 млрд. евро през сезон 2016/17".
Ръстът на оборота във Висшата лига е три процента (88 млн. паунда) за 2014/2015 ѝ осигури отново най-висока позиция в света. Оборотът на елитното първенство на Англия достигна 4.4 млрд. евро, с над 2 млрд. евро по-висок от този на втория в класацията - Бундеслигата.
За девета поредна година приходите на Бундеслигата отбелязват увеличение и тя запази своята втора позиция сред първенствата на Европа с ръст от пет процента (117 млн. евро), за да достигне 2.4 млрд. евро. Този ръст се дължи най-вече на спонсорства и търговски партньорства, които представляват 48 процента от общия ѝ приход.
Оборотът на клубовете на Примера дивисион нарасна с шест процента (120 млн. евро) и достигна 2.1 млрд. евро през 2014/2015, с което испанското първенство отбеляза ръст и в трите финансови категории.
Очаква се след решението за общо договаряне на правата на клубовете за телевизионното излъчване на мачовете, ще има увеличение на приходите в Испания. Вероятно Ла Лига ще изпревари Бундеслигата и ще заеме втора позиция, след като станат известни финансовите резултати за 2015/2016.
Оборотът в Италия отбеляза ръст от пет процента (92 млн. евро) и достигна 1.8 млрд. евро. Приходите в Лига 1 спаднаха с 5 процента (80 млн. евро) до 1.4 млрд. евро, което до голяма степен се дължи на намаляването на спонсорството на "Монако" със 124 млн. евро.
Там обаче приходите от домакинските мачове са се увеличили със 125 процента (21 млн. евро) след приключване на реконструкциите на стадионите преди Евро 2016, което от своя страна увеличи посещаемостта до най-висока от десетилетие насам - средно по 22 329 зрители на двубой.
Разходите за заплати за големите пет европейски първенства са се увеличили с 10 процента и са достигнали 7.4 млрд. евро.
С изключение на Серия А, останалите първенства от големите пет са отбелязали съотношение заплати/приходи под 70 процента - праг, който УЕФА използва за мониторинг на финансовата стабилност на клубовете. В Германия то е най-добро - 52 процента, в Англия е 61 процента, в Примера дивисион - 63 процента, в Лига 1 - 67 процента, а в Серия А е 72 процента.
Разходите за заплати в клубовете от Висшата лига са се увеличили със седем процента и са достигнали 2.7 млрд. евро, което е повече от разходите на клубовете от Бундеслигата и Примера дивисион взети заедно.
Оперативната печалба на Висшата лига е 718 млн. евро и е намаляла в сравнение с рекордната печалба от предходната година от 739 млн. евро, но все пак остава повече от два пъти по-голяма от тази на второто по ред първенство - Бундеслигата (316 млн. евро).
Адам Бул, старши консултант в спортния отдел на "Делойт", коментира: "С новите договори за телевизионни права, които ще влязат в сила в петте най-силни европейски първенства, в допълнение с финансовите регулации на европейския футбол, се създават условия за постигане на висока рентабилност във водещите първенства."
Други ключови констатации от годишния преглед на "Делойт" за футболните финанси на европейските национални шампионати включват:
- Приходите от телевизионни права в петте най-силни европейски първенства са се увеличили с осем процента (460 млн. евро) до 5.8 млрд. евро, което представлява 48 процента от общите приходи на петте първенства;
- Приходите от спонсорство и други търговски приходи са се увеличили с пет процента и достигат 4.2 млрд. евро и представляват втория най-голям елемент от общите приходи - 35 процента;
- Приходите от домакинствата на мачове са се увеличили с осем процента през 2014/2015 и са генерирали 2.1 млрд. евро в големите пет първенства;
- Бундеслигата е отчела слабо завишаване на посещенията и отбелязва най-високо средно ниво в световния футбол, достигащо почти 42 700 зрители на мач и 90 процента заетост на стадионите;
- Висшата лига достига нива от 96 процента заетост (средна посещаемост от 36 200), като 14 от 20-те клуба достигат заетост от над 95 процента.
- Средната посещаемост на Ла Лига се е увеличила до 25 700 през 2014/2015, докато Лига 1 отчита увеличение за трета поредна година и достига 22 300 злители, като изпреварва нивата постигнати в Серия А (около 21 600 зрители) за първи път от 2006/2007.
- Клубовете от Висшата лига на Русия имат оборот от 803 млн. евро и заемат шеста позиция в европейския футбол.
newgenerations
Рейтинг: 587 НеутралноМного зависи от кой ъгъл ще поднесеш дадена новина. Защото на мен като средностатистически фен ми прави впечатление следното:
- "Бундеслигата е отчела завишаване на посещенията и отбелязва най-високо средно ниво в световния футбол, достигащо почти 42 700 зрители на мач "
Хич не ме интересува, колко вземат от телевизионни права. Важното е феновете да ходят на стадионите- да има добри съоръжения, с много места, нормални цени и най-вече интересен, добър футбол.
vassilun
Рейтинг: 4364 Неутрално"Висшата лига достига нива от 96 процента заетост"
И това при безбожните цени на билетите! Имате продукт - продавате го и печелите от това!
Какъв е прихода на българската "висша лига"?
Moonshine
Рейтинг: 648 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "newgenerations":
Във висшата лига не пълнят стадионите ли?
Forrest Gump
Рейтинг: 885 Неутрално[quote#1:"newgenerations"]Хич не ме интересува, колко вземат от телевизионни права.[/quote]
Истината ни прави свободни.приходите от тв права са висок % от общите приходи и имат голямо значение върху заплатите и съответно играчите които са взимат. неслучайно 25% от играчите на Евро 2016 играят в Англия (най-вече във Висшата Лига).
[quote#2:"vassilun"]Какъв е прихода на българската "висша лига"? - + ! [/quote]
около 20-25 млн евро годишно и около половината са на Лудогорец (заради участието в ШЛ и 2-3 трансфера). тоест един среден клуб в първенство като Холандия има приходи колкото всички български клубове взети заедно.
Долен лев педал
Рейтинг: 217 ЛюбопитноПари имаш,футбол немаш,
Когато един глупак върши нещо,от което се срамува,той винаги твърди,че това е негов дълг.малиии сиромах!
zzatke
Рейтинг: 269 Неутралноистината е, че стадионите в бундеслигата са най-добри - цените на билетите са ниски, капацитетът им е голям, всички места са под покрив и с отлична видимост, има safe standing за който иска да кеси прав, бирата е хубава (и на прилична цена), храната също. англичаните плащат безбожни цени, искат (но не им разрешават) да могат да кесят прави, да пият прилична, а не разредена като пикня бира, а за вурстчета могат само да си мечтаят...
reddit.com/r/The_Donald/pet_fire
Рейтинг: 5222 НеутралноВисшата лига, та висшата лига.Повечето клубове там са задлъжняли на банки, докато Бундес лигата финансово са много по добре, макар и с по-малко печалби.
Михаил Маринов
Рейтинг: 479 НеутралноНормално е,имайки в предвид факта,че "Висшата лига" е най-гледаното първенство не само в Европа,а и по света.
marinov1018Ричи Финестра
Рейтинг: 217 ВеселоПо Коледа и Нова година цял свят почиват, празнуват и гледат Висша Лига. Британската империя го е измислила.
mitkokitkata
Рейтинг: 299 ВеселоВ частност и благодарение на счетоводителя Арсен
mitkokitkata
Рейтинг: 299 ВеселоДо коментар [#2] от "vassilun":
Че то още няма такава
ЗаНиЗа
Рейтинг: 2562 ВеселоЕ, и ние, чрез ТВ даваме принос за печалбата, че когато играят в Англия само Канал 3 е конкурент! Опс, беше.
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.