Марк Уебър обяви край на състезателната си кариера

Уебър с наградата за третото място в последния си сезон във Формула 1 - 2013 г.

Бившият пилот във Формула 1 Марк Уебър обяви, че ще сложи край на състезателната си кариера след края на настоящия сезон.

40-годишният австралиец ще се оттегли след последните три старта в Световния ендуранс шампионат, където се състезава от 2014 г.

Уебър изкара 12 поредни сезона във Формула 1 между 2002 и 2013 г.

Той записа девет победи и 42 подиума в 215 състезания с отборите на "Минарди", "Ягуар", "Уилямс" и "Ред бул". През 2010, 2011 и 2013 г. австралиецът завърши трети в генералното класиране.

След като приключи с Формула 1, той влезе в Световния ендуранс шампионат с тима на "Порше". В екип с Брендън Хартли и Тимо Бернхард Уебър записа три подиума в първия се сезон, а във втория спечели титлата след четири победи и общо седем подиума от осем старта. Тази година те се движат четвърти в класирането, след като триумфираха в последните три състезания.

"Ще ми липсват високата скорост и състезанията, но искам да се оттегля, докато съм на високо ниво", каза 40-годишният Уебър.

"Марк е олицетворение на всичко, което "Порше" въплъщава - спортсменство, целеустременост, издръжливост и здрава работа по пътя към успеха. Благодаря му за страхотното представяне в световния шампионат и се надявам в бъдеще той да остане тясно свързан с "Порше", каза председателят на борда на директорите в германската автомобилна компания Оливер Блуме.