
© Associated Press
Адам Ондра постави нов стандарт в катеренето с голи ръце
Чехът Адам Ондра написа нова страница в историята на екстремното спортно катерене, след като изкачи само за осем дни без използването на алпийски средства легендарната 900 метрова Стена зората на Ел Капитан в парка "Йосемити".
23-годишният Ондра е завършил изкачването си с голи ръце в понеделник, обяви Джон Дикуоло, говорител на компанията Black Diamond Equipment. Тя спонсорира чеха.
Преди почти две години американците Томи Колдуел и Кевин Йоргесон станаха първите в света, които изкачиха с голи ръце Стената на зората. На тях им отне 19 дни.
"Чувствам се като горд родител. Това е важното - да вдигнеш летвата, за да може някой друг да направи същото и да стъпи на нашите рамене", заяви Йоргесон във вторник с гордост, че Ондра е подобрил постижението му.

© Associated Press
Чехът не използва никакви алпийски средства, за да стигне до целта
За разлика от катерачите, които използват алпийски средства, тези като Ондра използват само ръцете си, с които се захващат в цепнатини и издатини на гранитната скала. Те са вързани с въжета за осигуровка.
По време на изкачването си Ондра използва социалните медии, за да опише студа, просмукващия дъжд и болката от ожулената кожа на пръстите си. Той също така споделяше и радостта от победите си.
"Трудно е да се намерят думи да се опише как се чувствам. Стигнахме до "Уино тауър" и вече няма никакви препятствия по пътя към върха. Не мога да искам по-добър ден", написа той.
Ондра успя да реализира проекта си при първото си посещение в парка "Йосемити". Той е пристигнал там в средата на октомври, изкарал е няколко дни в тренировки, преди да започне атаката на 14 ноември. За да си почива неговият екип е опъвал висящи палатки на стената.

© Associated Press
До момента чехът беше направил име в катераческите среди с две световни титли. По-рано тази година той е завършил образованието си по бизнес мениджмънт.
Според спонсора му той следял внимателно постижението на Колдуел и Йоргесон през 2015 г., като се вдъхновил от тяхното изкачване, за да реализира своето.
Кен Ягер, който описва историята на постиженията в "Йосемити", смята, че Ондра е най-добрият жив катерач. Все пак според него Колдуел има заслуга за новия рекорд като човека, който е начертал маршрута на Стената на зората след години проучване.
"Да се надяваме, че Адам с неговите умения ще се върне и ще прокара свой маршрут. Той може да вдигне още много нивото. Има уменията. Остава да има и желание", коментира той.