Григор Димитров спечели титлата в Бризбейн с безупречна игра

Григор Димитров ликува с трофея

Григор Димитров спечели първата си титла от 2014 г., след като победи с 6:2, 2:6, 6:3 световния номер 5 Кей Нишикори във финала на турнира по тенис в Бризбейн.

Българинът показа отлична игра срещу трети играч от топ 10 в рамките на турнира, като даде надежди на японеца за успех само във втория сет. Димитров обаче беше безупречен във важните моменти на двубоя, а късен пробив в третия сет му донесе успеха.

Това е петата титла на българина от турнирите на АТП, но първа след повече от две години и половина. Последният му турнирен успех беше в "Куинс" през 2014 г. - годината, в която спечели три трофея.

Димитров игра финал в Бризбейн през 2013 г., но сега излезе много по-зрял и спокоен на корта срещу играч, от който имаше само поражения. Разлика в класирането на световната ранглиста обаче не се видя.

Българинът спечели 250 точки за класацията на АТП и 78 хиляди долара от наградния фонд. Следващата седмица той няма да играе в турнири и ще се готви за започващия след осем дни Australian Open.

По-надолу може да проследите развитието на мача по геймове (най-новото е най-отгоре).

6:3 ГЕЙМ, СЕТ и МАЧ! Григор Димитров беше много спокоен и убедителен, а напрежението взе връх при играта на японеца, който отново показа неточностите от първия сет. Това доведе до топка в аут при 0:40 и успех на българина!

5:3 ПРОБИВ! Григор Димитров прави решаваща крачка към спечелването на мача, след като реализира втората си възможност за пробив в сета. Той подложи на натиск японеца, който сбърка от бекхенд, като изпрати топката зад крайната линия.

4:3 Григор Димитров показа увереност и точна игра, за да вземе подаването си без да даде нито една точка на съперника. При 30:0 му се наложи да показва магията на играта от бекхенд, която той толкова много подобри в последните месеци.

3:3 Димитров изглеждаше мотивиран да постави Нишикори под по-сериозен натиск, но не успя. Няколко неточни удара улесниха задачата на световния номер 5. В последното разиграване Григор падна лошо, след като се препъна с десния крак, но показа, че няма проблем да продължи.

3:2 Григор поведе с 40:15, но допусна втората си двойна грешка в мача. Това не го разколеба. Той сервира в тялото на Нишикори и спечели гейма.

2:2 Нишикори стъпи накриво при първата точка в гейма, но след това показа най-доброто от играта си, което трябва да служи за предупреждение за българина, че до края няма да има нито един лесен момент. С разнообразна игра той взе подаването си.

2:1 Българинът подкрепи трудната първа точка с две лесни от сервис, а след това с начален удар в тялото на Нишикори успя да затвори гейма без напрежение. Кой ще мигне пръв в този сет?

1:1 Григор Димитров влезе добре в гейма и получи първа точка за пробив, след като организира силна атака на втория сервис на японеца при 30:30. След това обаче Нишикори вкара много точен сервис и изравни. Григор изпрати топката от бекхенд зад крайната линия, а с още един точно изпълнен начален удар, който се превърна в ас, Нишикори взе гейма.

1:0 Много лесен сервис гейм за Григор Димитров в рамките на една минута. Разиграване нямаше. Добро начало на решаващата част от битката за титлата.

Кей Нишикори използва правото си на медицинска пауза.

Григор Димитров - Кей Нишикори 6:2, 2:6

2:6 СЕТ! Още един много лесен сервис гейм за Нишикори, като топката отново почти не влезе в разиграване. Сетовете са изравнени и титлата ще бъде решена в трети сет.

2:5 ПРОБИВ! Геймът тръгна зле за Димитров - 0:30, но той заложи на добрия си начален удар, за да изравни резултата. Агресивната игра на японеца му донесе възможност за пробив, тъй като българинът изпрати топката с минаващ удар зад крайната линия. Нишикори все пак проби отново.

2:4 По категоричен начин Нишикори затвърди пробива, като реализира и първия си ас. Двамата не влязоха в разиграване и това усложни задачата на Григор за спечелването на сета.

2:3 ПРОБИВ! Подобрената игра на Нишикори си каза думата при подаването на Димитров. Японецът гонеше всяка топка и принуждаваше българина да бърка своите удари и се стигна до 0:40. Григор показа здрави нерви, вкара своите първи сервиси и успя да върне резултата до 30:40, но след това отново при атакуващ удар направи непредизвикана грешка от форхенд. Японецът значително прецизира действията си, докато повечето риск при Димитров му изигра лоша шега в този гейм.

2:2 Нишикори си върна известна част от самочувствието и взе един по-лесен гейм, в който показа и повече хъс, особено при едно свое излизане на мрежата при 30:15.

2:1 Лесен сервис гейм за Димитров, в който той нямаше никакви сериозни затруднения. Добра работа свърши точният първи начален удар.

1:1 Димитров показа, че също няма да дава лесно на противника да взима своите геймове, в които сервира. Той продължи да разчита на търпението и японецът направи грешки, което доведе до възможност за пробив. Тогава обаче Нишикори реши да рискува и да промени поведението си, като излезе два пъти на мрежата. Това обърна предимството в негова полза, а удар от форхенд на българина в мрежата сложи точка на гейма.

1:0 Нишикори отново започна да създава ядове на Димитров при сервис гейм на българина. Но при 30:30 двамата направиха страхотно дълго разиграване, а Григор изчака търпеливо, за да нанесе своя завършващ удара по обратния диагонал. След това добрият начален удар помогна за довършването на гейма без повече притеснения.

Край на първия сет: Григор Димитров - Кей Нишикори 6:2

6:2 СЕТ! Нишикори направи няколко много дълги удара, които попадаха малко зад крайната линия и това даде шанс за Димитров да пробие. Което се случи - отново японецът изпрати топката в мрежата и предаде сета. На българина му отне само 36 минути, за да спечели частта. Той показа много разнообразна игра, с високо самочувствие и точни изпълнения.

5:2 С пробива и самочувствието на Димитров се подобри. Това си пролича при следващото му подаване, в което имаше и добра защита, и правилно изградена атака. Той поведе с 40:0 благодарение и на отличната техника при мрежата. Силният първи сервис му помогна да затвори гейма.

4:2 ПРОБИВ! Димитров имаше два момента на магия при сервис гейма на Нишикори - веднъж с чудесен завършващ удар от бекхенд, а след това и с ретур. След това ястребовото око помогна на българина. Последващият опит на Нишикори да намери линията се оказа неуспешен и се стигна до първа възможност за пробив на негово подаване. Японецът сбърка първия си сервис, а при разиграването прати топката в мрежата, с което допусна и пробив.

3:2 Три много добри първи два начални удара на Димитров му дадоха солиден аванс. Първият от тях беше ас. Когато Григор не успя да вкара първия си начален удар при 40:0, Нишикори веднага отгори с чудесен ретур на втория. След това обаче Григор направи втори ас.

2:2 Нишикори повтори играта си от първия си сервис гейм. Лесно стигна до точките за спечелването на гейма, като не даде никаква възможност на Димитров да се закачи.

2:1 Отново много агресивна игра на Нишикори, особено на втори сервис на българина. Димитров се изправи пред точка за пробив, но излезе на мрежата и това предизвика грешка на японеца. Българинът показа още веднъж склонност за излизане на мрежата и го направи с много майсторство и усет. След това заложи на два много качествени сервиса, за да измъкне този труден гейм.

1:1 Кей Нишикори много по-лесно спечели своето подаване. Той заложи на точно изпълнение на началния удар, а Григор успя да направи само една точка от ретур.

1:0 Много труден първи сервис гейм на Григор Димитров, в който той отрази две точки за пробив. Българинът срещна сериозна съпротива, но показа здрави нерви в трудните моменти. В предишния мач срещу Раонич той не допусна нито една точка за пробив.

Началото на двубоя ще се забави с около 15 минути, защото финалът на двойки и церемонията по награждаването закъсняха.