Далмайер изведе германската щафета до победа в Руполдинг

Далмайер не остави шансове на съперничките със страхотно ски бягане в последната обиколка

Германските биатлонистки зарадваха многобройната публика в Руполдинг и спечелиха щафетата на 4х7.5 километра oт Световната купа.

Ванеса Хинц, Марен Хамершмит, Франциска Пройс и Лаура Далмайер използваха шест допълнителни патрона, не направиха наказателната обиколка и финишираха за 1,09:53 ч.

Днешното състезание беше много оспорвано, като първите четири отбора се събраха в по-малко от десет секунди. Благодарение на страхотния последен пост на Далмайер Германия изпревари Франция с 3.5 секунди, Норвегия с 4.5 секунди и Украйна с 8.8 секунди.

Италия също беше в битката за първото място, след като Никол Гонтиер пое последния пост с минимално изоставане от 5.3 секунди.

25-годишната състезателка обаче използва пет допълните патрона и направи слабо бягане, което прати "скуадра адзура" на пето място с изоставане от близо две минути.

Първите четири щафети се събраха в 8.8 секунди

Четвъртите постове на останалите четири щафети се движеха в пакет. След последната осма стрелба начело излезе норвежката Марте Олсбу, която не допусна нито една грешка и потегли по финалната обиколка с десет секунди аванс пред Далмайер, която използва един допълнителен патрон.

Французойката Селиа Аймоние и украинката Олена Пидхрушна излязоха от стрелбището около двадесет секунди след лидерката Олсбу.

Норвежката обаче не успя да издържи на мощното темпо на Далмайер. Германката бързо настигна лидерката, атакува на предпоследната височина и отвори голяма разлика, която й позволи спокойно да измине финалните метри.

Силите тотално напуснаха Олсбу в края и тя дори не можа да задържи второто място срещу Аймоние, която преди това успешно атакува и Пидхрушна.

Победителките Ванеса Хинц, Марен Хамершмит, Франциска Пройс и Лаура Далмайер

Българската щафета в състав Емилия Йорданова, Десислава Стоянова, Стефани Попова и Даниела Кадева се класира на 19-о място от 23 щафети.

Българките финишираха шест минути след победителките, след като използваха девет допълнителни патрона, а след последната стрелба Кадева влезе в наказателната обиколка.

Финландия зае 20-ото място и остана последната щафета, която не беше затворена с една обиколка. Южна Корея, Литва и Естония не успяха да стигнат до финала.

В битката за малката световна купа в щафетата начело е Германия с две победи от две състезания и 120 точки. Французойките са втори с две втори места и 108 точки, следвани от украинките с 91 точки и норвежките с 88 точки.