Шампионът Джокович беше детрониран рано в Мелбърн след петчасов мач

Шампионът от последните две години допусна изненадваща загуба във втория кръг

Шампионът Новак Джокович приключи участието си в Australian Open изненадващо рано. Сърбинът загуби с 6:7, (8), 7:5, 6:2, 6:7 (5), 4:6 от Денис Истомин след почти петчасов мач.

Джокович беше в силна серия от победи в Мелбърн, която го отведе до две поредни титли през 2015 и 2016, за да събере общо шест в надпреварата.

Развоят може да има ключово значение за евентуален пробив на Григор Димитров. Българинът, който стигна до третия кръг след победа срещу Чун Хьон, е в същия поток. Вниманието на 15-ия в схемата обаче трябва да е насочено към следващия му мач, изправящ го срещу един от най-неудобните му съперници - Ришар Гаске, срещу когото има една победа от шест срещи.

Третият в света Милош Раонич победи с 6:3, 6:4, 7:6 (4) Жил Мюлер. Напред продължават още Давид Ферер, Давид Гофен, Иво Карлович и Гаел Монфис.

Джокович и Истомин започнаха с маратонски гейм, в който шампионът спаси шест възможности за пробив. Истомин, който е 117-и в света, все пак проби за 4:3, но сърбинът отговори веднага и изравни.

Последва размяна на бързи геймове, а в тайбрека тенисистът от Узбекистан навакса изоставане от 1:4 точки, за да спечели с 10:8.

Вторият сет беше оспорван, като двамата печелеха подаванията си. При 5:4 Истомин поведе с 40:15 и имаше две точки за пробив и увеличаване на преднината. Джокович се вдигна и направи обрат, като спечели сета със 7:5 след сервис гейм на нула.

Той напомни за познатото си ниво в третия сет, в който направи три поредни пробива. Съперникът му успя да се противопостави само в началото, когато върна единия пробив, но отстъпи с 2:6.

Развоят създаде очакванията, че Джокович е влязъл в ритъм и е на път към победата. Вместо това обаче картината отново се промени. Истомин поведе с 3:0 след силно начало на четвъртия сет. Шампионът изравни с пробив в седмия гейм.

След това се повтори развоят от първия сет - Джокович спаси брекпойнт и сетбол, за да стигне до тайбрек. В него отново Истомин излезе победител, като използва третата си възможност за спечелване на сета.

Решаващ за изхода на мача се оказа пробивът на Истомин в средата на петия сет. Тенисистът от Узбекистан се справи с предизвикателството и постигна победата.