България завърши европейското по биатлон с четвърто място

Владимир Илиев (на снимката) и съотборниците му отстъпиха само на Русия, Норвегия и Украйна

България се класира на четвърто място в последното състезание от европейското първенство по биатлон в Полша - смесената щафета на 2х6 + 2х7.5 км.

Емилия Йорданова, Десислава Стоянова, Димитър Герджиков и Владимир Илиев използваха 11 допълнителни патрона, не влязоха в наказателната обиколка и завършиха 1:16.5 мин. след безапелационния шампион Русия.

Ирина Старих, Светлана Слепцова, Алексей Волков и Александър Логинов сгрешиха само шест пъти на стрелбището и дублираха руския успех от индивидуалната смесена щафета, където България се нареди десета.

В традиционната смесена щафета "сборная" не остави шанс на конкурентите, като изпревари Норвегия с 36.4 секунди и Украйна с 37.1 секунди.

Украинците направиха една наказателна обиколка и въпреки това бяха втори при предаването на последния пост. Норвежците, които използваха три допълнителни патрона повече - девет, но избегнаха допълнителните 150 метра, обаче надделяха във финалния спринт след фотофиниш.

Голяма беше и битката за четвъртата позиция между България и щафетата на Чехия, която също използва единадесет допълнителни патрона.

Илиев допусна цели шест грешки в двете си стрелби срещу четири за Лукаш Кристейн, но българинът направи по-добро ски бягане и финишира само с една секунда пред чеха.

Германия допълни първата шестица с изоставане от 1:39.7 мин., а място в челната десетка намериха още Австрия, Словакия, Беларус и Швеция. В състезанието участваха 20 щафети, като четири бяха затворени с една обиколка и не завършиха.

България завършва шампионата в Душники Здруй с пълен комплект медали - титла за Владимир Илиев в спринта и сребро и бронз за Красимир Анев в индивидуалното и спринта.

Русия очаквано е големият победител от европейското след шест златни отличия от осем състезания. Две от тях дойдоха в щафетите, а другите четири - на Логинов и Старих в индивидуалното и преследването при мъжете и жените.

"Сборная" спечели общо 13 медала от 24 възможни, а на второ място в класирането остана Украйна с един златен на Юлия Джима и общо четири отличия, три от които в дамските състезания.

Следващата спирка за биатлонистите е световното първенство в Хохфилцен от 9 до 19 февруари.