Руска щафета загуби медал от Лондон 2012 заради допинг

Антония Кривошапка е хваната с анаболен стероид след повторния анализ на пробата й от Лондон

Русия загуби сребърните олимпийски медали в дамската щафета на 4х400 метра от игрите в Лондон през 2012 г. заради положителна допинг проба на една от участничките.

Повторният анализ на пробата на Антонина Кривошапка, която бяга на втори пост във финала, е показал наличието на анаболния стероид туринабол, съобщи Международният олимпийски комитет (МОК).

В Лондон руската щафета беше изпрeвaрена само от състава на САЩ. Година по-късно рускините победиха американките и станаха световни шампионки пред родна публика в Москва. Кривошапка отново беше в отбора и дори бяга на последен пост.

На световното в Москва 29-годишната лекоатлетка завоюва и бронзов медал в индивидуалното бягане на 400 метра. Тя има още три бронзови отличия от световни първенства - с щафетата през 2009 и 2011 г. и индивидуално през 2009 г.

Година след второто място на олимпийските игри рускините станаха световни шампионки на 4х400 метра

Това е вторият случай от последните дни на отнет медал в щафетните бягания заради положителна проба на един от състезателите.

Миналата седмица Юсейн Болт загуби един от деветте си златни медала от олимпийски игри заради съотборник. Той остана без титлата в щафетата на 4х100 метра от игрите в Пекин, след като Неста Картър беше уличен в употреба на допинг при повторното тестване на пробата му от 2008 г.

МОК продължава да тества повторно пробите от игрите в Пекин и Лондон, като до момента има повече от сто положителни. Русия е на първо място по брой уличени състезатели.

Вчера ръководителят на юридическото направление на Олимпийския комитет на Русия Александра Брилянтова заяви, че нито един от хванатите с допинг руски медалисти не е върнал отличията си на МОК.

Днес олимпийският комитет обяви още две положителни проби освен тази на Кривошапка. Руската състезателка в мятането на диск Вера Ганеева и турският боксьор Адем Киличи също са хванати с туринабол.