Камерун спечели Купата на Африка за пети път след обрат срещу Египет

Камерун победи Египет с 2:1 след страхотен победен гол на Винсънт Абубакар

Въпреки че получи отказ от седем oт повиканите футболисти и не беше считан за фаворит преди началото на турнира, Камерун спечели Купата на Африка за пети пъти.

"Неукротимите лъвове" вдигнаха трофея за пръв път от 2002 г. след обрат срещу рекордьора по титли Египет.

Тимът, воден от белгиецa Уго Броос, губеше с 0:1 след първото полувреме, но победи с 2:1 след попадения на Никола Нкулу в 59-ата минута и Винсънт Абубакар две минути преди края на редовното време.

И двамата голмайстори се повиха на терена като резерви. Нкулу смени Адолф Тейкеу в 31-ата минута, а Абубакар се появи вместо НДип Тамбе на почивката.

Камерунците излязоха на второ място във вечната класация по брой титли от континенталния шампионат на Африка. Те изпревариха с един трофей Гана и се доближиха на два от днешния си съперник.

Египтяните, които участваха в турнира за пръв път след титлата през 2010 г., откриха резултата в 22-ата минута чрез Мохамед Елнени.

Дефанзивният халф на "Арсенал" участваше няколко пъти в изграждането на атаката, след което се включи в наказателното поле, получи извеждащо подаване вдясно от вратата и от малък ъгъл прати топката в близкия ъгъл.

В 59-ата минута Камерун изравни. Централният защитник Нкулу надскочи отбраната на съперника при центриране отдясно към вратарското поле и с глава прати топката във вратата.

След гола камерунските футболисти натиснаха и създадоха добри възможности за гол, докато египтяните започнаха да се изморяват с напредването на мача.

Две минути преди края Абубакар оползотвори по-добрата игра на Камерун със страхотен победен гол. След близо 50-метро пас от Себастиан Сиани нападателят на "Бешикташ" овладя топката на гърди, прехвърли технично последния защитник и от воле не остави шансове на вратаря Есам Ел Хадари.