Кузманов и Лазов започнаха с победа в тенис турнира на двойки

След като преди година пропуснаха мачбол и загубиха в първия кръг от бъдещите шампиони, тази година Кузманов и Лазов изиграха още един драматичен мач, но този път излязоха победители

Участващите с "уайлд кард" Димитър Кузманов и Александър Лазов започнаха с победа тенис турнира на двойки в София. Българите спечелиха срещу уругвайско-беларуския тандем Ариел Бехар и Андрей Василевски с 6:4, 6:7 (9) и 10:7.

Двубоят беше много оспорван и продължи 94 минути. Кузманов и Лазов показаха характер и превъзмогнаха два пропуснати мачбола във втория сет, за да измъкнат победата в шампионски тайбрек и да се класират за четвъртфиналите.

Преди година българският тандем беше в сходна ситуация в първия кръг, но загуби драматично от бъдещите шампиони Уесли Коолхоф и Матве Миделкооп. Тогава те пропуснаха мачбол в шампионския тайбрек и отстъпиха със 7:6 (5), 3:6 и 10:12.

"Днес победихме, защото останахме колектив до края, въпреки грешките и пропуснатите мачболове. Не се отчаяхме, останахме положително настроение и продължихме да вярваме. Има Господ и когато човек работи здраво и преследва целите си, те се случват. Миналата година пропуснахме възможността да спечелим, но днес се случи", каза Кузманов пред БНТ след двубоя.

Двамата българи играха стабилно и не допуснаха нито един пробив в мача

Българите реализираха единствения пробив в мача в седмия гейм на първия сет, за да поведат с 4:3. След това тя успяха да спасят точка за връщане на пробива и да затвърдят предимството си, а в следващото си подаване сложиха край на първата част.

Във втория сет Кузманов и Лазов пропуснаха пет точки за пробив, спасиха две в своите сервис геймове и стигнаха до тайбрек. В него те пропиляха две възможности да приключат мача - при 6:5 и 8:7, а Бехар и Василевски направиха обрат и изравниха сетовете след 11:9.

Пропуснатите шансове обаче не се отразиха на двамата българи. Те играха стабилно в шампионския тайбрек, реализираха ключов мини пробив при 6:4, а при 9:7 стигнаха до нови два мачбола и този път не пропуснаха възможността.

Лазов (вляво) и Кузманов (вдясно) се класираха за четвъртфиналите в София

"Щеше да е много неприятно, ако за втора поредна година трябваше да говоря с журналисти след загубен мач след пропуснат мачбол. Много сме радостни, че този път успяхме да спечелим", коментира Лазов.

В спор за място на полуфиналите Кузманов и Лазов ще се изправят срещу победителите от мача между поставените под №2 Александър Пея от Австрия и Мате Павич от Хърватия и холандско-германската двойка Робин Хаазе и Филиш Печнер.

Oще един тандем намери място в четвъртфиналите. Шампионите от "Уимбълдън 2015" Ян-Юлиен Ройер и Хория Текау дори не трябваше да излизат на корта заради контузията на Маркос Багдатис, който беше заявил участие на двойки с Жил Мюлер.

Ройер и Текау, които са поставените под №1 в турнира, очакват в следващия кръг победителите от сръбско-шведския сблъсък Виктор Троицко/Ненад Зимонич срещу Йохан Брунстрьом/Андреас Силестрьом.