"Дунав" направи решителна крачка към топ 6 след обрат срещу "Монтана"

"Дунав" се откъсна със седем точки пред разделящите седмото място "Пирин" и "Ботев"

© ФК "Дунав" (Русе)

Дунав" (Русе) направи решителна крачка към място в първата шестица след редовния сезон с победа при гостуването на последния "Монтана".

Тимът на Веселин Великов губеше с 0:1, но направи бърз обрат и спечели с 2:1 в първия мач от 23-ия кръг на Първа лига.

Русенци събраха 35 точки и се изкачиха на четвърто място в класирането. Със същия актив, но с мач по-малко е петият "Черно море", а "Локомотив" (Пловдив) затваря топ 6 с 34 точки.

"Дунав" вече има аванс от седем точки пред "Пирин" и "Ботев", които разделят седмата позиция. Тимът от Благоевград гостува на "Лудогорец" в неделя, а пловдивчани посрещат "Берое" в понеделник.

След настоящия кръг до началото на плейофната фаза, в която отборите ще бъдат разделени на първа шестица и втора осмица, ще се изиграят още три кръга.

Феновете на "Дунав" искат отборът им да се завърне на стадиона в Русе

"Дунав" доминираше през първо полувреме срещу "Монтана", но пропусна няколко изгодни възможности и не успя да стигне до гол преди почивката.

Вратарят на "Монтана" Корин Брокс спаси удари на Мирослав Будинов и Диян Димов. В 21-та минута Васил Шопов изведе Бирсент Карагерен, който преодоля стража на домакините, но си поведе дълго топката и не успя да я насочи в опразнената врата.

Десет минути по-късно същата комбинация отново остави Карагерен сам срещу Брокс, но вратарят реагира много бързо и изпревари нападателя на "Дунав".

Пет минути преди почивката руснеци пропуснаха най-добрата си възможност. Бранимир Костадинов намери непокрития в наказателното поле Будинов, който стреля от движение, но Брокс отново спаси.

Будинов изравнява резултата с гол от дузпа

В началото на втората част "Монтана" поизнесе играта в предни позиции и успя да открие резултата в 58-ата минута. Влезлият като резерва само три минути по-рано Стивън Петков получи 50-метров пас от дълбочина, напредна отдясно и отбеляза със силен диагонален шут към далечния ъгъл.

В 64-ата минута Мойеци направи направи голям пропуск пред вратата на "Монтана", но четири минути по-късно "Дунав" все пак изравни. Будинов беше фаулиран в наказателното поле, след което безапелационно реализира отсъдената дузпа.

В 73-ата минута резервата Юлиян Ненов центриране отдясно към точката на дузпата, където Мойеци овладя с гръб към вратата, завъртя се и прати топката в долния ляв ъгъл на вратаря Брок - 2:1.

"Монтана" допусна 17-ата си загуба от 23 мача през сезона и остава на последното място с 12 точки. Тимът на Атанас Джамбазки изостава със седем точки от предпоследния "Локомотив" (Горна Оряховица).