Българският спорт изпрати един от най-силните си зимни сезони

Янков спечели една победа през сезона - в Банско, и още три пъти се качи на подиума

Световен шампион, европейски шампион, носител на кристален глобус.

Това бяха част от постиженията на българския спорт, който изпрати един от най-силните си зимни сезони и може би най-успешния като количество добри резултати в последното десетилетие.

Владимир Илиев и Красимир Анев защитиха позициите си в мъжкия биатлон, а Антон Синапов показа качества да се присъедини към тях. Радослав Янков изпрати още един страхотен сезон в алпийския сноубординг, а Станимир Беломъжев сбъдна мечтата си да спечели световна титла в ски ориентирането след трите си златни медала от европейски първенства.

В последните месеци имаше още няколко силни български резултата в зимните спортове, които заслужават да бъдат отбелязани и които дадоха повод за повече оптимизъм преди олимпийския сезон по пътя към Пьонгчанг 2018.

Биатлон

В години, в които условията за биатлон в България са изключително занемарени, трима българи се класираха сред първите 13 в състезание от световно първенство.

Анев зае шесто място в спринта и имаше реален шанс за медал, а 23-годишният Антон Синапов впечатли с 11-а позиция, като беше най-младият състезател в топ 20.

Шампионатът в Хохфилцен беше предшестван от историческа титла на Владимир Илиев и общо три медала от европейското първенство в Душники Здруй. Другите два бяха на Анев - сребро в индивидуалното и бронз в спринта.

Двамата записаха общо пет класирания в топ 10 на стартове от Световната купа през изминалия сезон, като Илиев постигна личен рекорд с пета позиция в спринта в Нове Место. Анев се отличи с две шести и две седми места.

Днес българските биатлонисти получиха наградата за отбора на месеца

© Архив, LAP.bg

Въпреки че отстъпва като финансов ресурс поне пред 20 от страните в Световната купа, България зае 11-о място в класирането по нации при мъжете и до последно се бореше за влизане в топ 10, което щеше да осигури пет квоти за състезанията през следващия сезон.

"Медалът и подиумът са доста близко. В някои състезания съм просто на един сантиметър. На мен стрелбата винаги ми е била по-слабата част от беговата и много често ме разделя един изстрел от място в тройката. Да не кажа на всяка световна купа, но през кръг."

"Този сезон поне четири-пет пъти бях на косъм дори от победата в определени ситуации на някои състезания. Въпрос на време е, но трябва още много да работим", каза Илиев в интервю за "Дневник" след първата за България европейска титла в мъжкия биатлон.

Владимир Илиев стана първият българин с европейска титла в мъжкия биатлон

Сноуборд

След като през миналия сезон стана първият български носител на голям кристален глобус, Радослав Янков беше много близо до това да защити Световната купа по сноуборд в алпийските дисциплини. На практика - на една стотна разстояние.

27-годишният състезател от Чепеларе остана само на 190 точки от австриеца Андреас Промегер, който завоюва Световната купа за трети път след 2012 и 2013 г.

При завръщането си в България Янков се върна към седмото от деветте състезания през сезона - на олимпийското трасе в Южна Корея. Тогава той отпадна в осминафиналите от Промегер, въпреки че спечели първия манш, а във втория двамата пресякоха едновременно финала. Фотофинишът обаче отреди победа за австриеца, който впоследствие спечели състезанието.

Янков спечели малката световна купа в паралелния гигантски слалом и сребърен медал за второто си място в генералното класиране

"Реално една стотна не ми достигна да вляза в осмицата, което щеше да означава минимум пето място и сега щях да съм спечелил глобуса. Разликите бяха много малки и ме е яд, но съм още по-амбициран да стопя тези малки разлики", сподели Янков.

Той беше изключително близо и до медал от световното първенство, но в полуфиналите на паралелния гигантски слалом беше изпреварен само с две стотни от другата австрийска звезда - Бенямин Карл.

Българският сноубордист обаче не остана без трофей през този сезон. Той спечели малката световна купа в паралелния гигантски слалом и сребърен медал за второто си място в Световната купа.

"Тази година беше важно да затвърдя миналогодишното каране и миналогодишните резултати. Голямата цел през следващия сезон са олимпийските игри", отбеляза Янков.

Александра Жекова се размина за малко с медал от световното първенство

Другата българска звезда в сноуборда - Александра Жекова, също се размина за много малко с медал от световното в Сиера Невада.

Българката финишира четвърта в големия финал на бордъркроса. Както и преди три години на олимпийските игри в Сочи, тя загуби битката за бронза от италианката Микаела Мойоли.

Жекова не успя да спечели победа в Световната купа през този сезон, от който остава още един старт - във Вейсона на 25 март. В досегашните си шест състезания тя записа пет влизания в топ 10, а най-доброто й класиране е четвъртото място във Фелдберг през февруари.

Ски ориентиране

Станимир Беломъжев стана първият българин със световна титла в мъжките зимни спортове. 29-годишният състезател от Троян сбъдна мечтата си, след като на предишното световно първенство остана с два сребърни медала.

Беломъжев вече има 12 медала от големи първенства, включително три европейски титли и пълен комплект медали от световни шампионати.

Въпреки че вече стигна световния връх в ски ориентирането, той продължава да е гладен за успехи. А голямата му мечта е да участва на олимпийски игри като ски ориентировач. Този спорт не е в олимпийската програма, а най-рано може да бъде включен за игрите в Пекин през 2022 г.

Беломъжев все пак иска да участва на предстоящата олимпиада в Пьонгчанг. Той ще опита да спечели квота в ски бягането, но фокусът му ще остане върху ски ориентирането. "Този сезон минах 14 000 км, или около 980 часа", сподели той в интервю за "Дневник".

Другата му голяма амбиция е да привлече децата към спорта и да предизвика вниманието към ориентирането в България.

Бившата националка по ски бягане Антония Григорова, която насочи усилията си към ултрамаратоните, също взе участие на световното по ски ориентиране и зае шесто място.

Ски бягане

На 29 години Веселин Цинзов направи може най-добрия си сезон в Световната купа. Българинът записа най-добрите класирания в кариерата си - 22-о място на 10 км в Лилехамер и 23-о място в масовия старт на 15 км в Ла Клюзаз.

Това бяха четвъртото и петото му класиране в топ 30 в кариерата, а през сезон той постигна още няколко силни резултата - 31-о и две 36-и места. На световното се класира 48-и на 15 км.

"Това, което прави Веско Цинзов, е по-голямо геройство дори от моя успех и тези на биатлонистите", каза Станимир Беломъжев за своя колега в интервюто пред "Дневник".

Младите

Сред подрастващите също имаше няколко добри български резултати. На световното първенство по биатлон за юноши, девойки и младежи 19-годишната Милена Тодорова записа три класирания в топ 10, а 18-годишният Кристиян Стоянов зае пето място в спринта.

Силно завръщане на пистата направи Алберт Попов, който претърпя тежка катастрофа в Зьолден през 2015 г. При инцидента загина треньорът на българския национален отбор Драго Грубелник, а скиорът претърпя няколко операции на глезена.

Алберт Попов се завърна на пистата след ужасяващата катастрофа в Зьолден в края на 2015 г.

© БОК

Попов направи първото си състезание през октомври, а на световното за мъже в Сен Мориц записа 27-о място в слалома и 30-ото в гигантския слалом.

Този месец 19-годишният скиор участва на световното за младежи в Оре и записа три класирания в топ 10 в четирите си състезания - пето място в гигантския слалом, седмо в комбинацията и осмо в слалома.

Попов остана само на шест стотни от медал в гигантския слалом, като беше втори след първия манш, а в слалома беше трети след първото преминаване по трасето. Toй участва за трети път на световно за младежи след 2014 и 2015 г., като шампионатът в Швеция е най-успешният в кариерата му.