Българските тенисисти започнаха купа "Дейвис" с бърза победа

Александър Лазов не загуби нито един гейм и престоя на корта едва 46 минути

© Adem, Българска федерация по тенис

България започна с бърза победа участието си в световното отборно първенство по тенис за мъже - купа "Дейвис". Съставът, воден от капитана Тодор Енев, не срещна трудности срещу Армения и дори не загуби сет в трите срещи на кортовете в комплекс "Санта Марина" в Созопол.

От тази година българските тенисисти играят в трета група на зона "Европа", след като през 2016 г. изпаднаха от втора група на евро-африканската зона. Те са поставени под №1 в трета група, докато в състава на Армения няма нито един играч с точки за световната ранглиста.

В първия мач за деня Димитър Кузманов победи Микаел Хачатрян с 6:3, 7:6 (0), a във втората среща Александър Лазов беше безапелационен срещу Микаел Аветисян и дори не загуби гейм - 6:0, 6:0.

По програма двубоите трябваше да се проведат вчера, но бяха отложени заради лоши метеорологични условия. Днес времето също не беше благосклонно към тенисистите, които трябваше да се борят със силен вятър и ниски температури.

Кузманов имаше повече трудности срещу Микаел Хачатрян, но спечели в два сета за 95 минути

© Българска федерация по тенис

Първата среща започна равностойно, с доминация на сервиращите в първите шест гейма. Кузманов пръв стигна до шанс да пробие в седмия гейм, когато поведе с 40:15. Хачатрян спаси първата точка за пробив, но българинът се възползва от втората с отлична игра на мрежата.

23-годишният Кузманов, който заема 492-ото място в световната ранглиста, затвърди предимството си с убедителен сервис гейм, след което сложи край на първия сет с втори пробив.

В началото на втория сет българинът загуби ритъм и Хачатрян се възползва. 19-годишният арменец стигна до първия си шанс за пробив в петия гейм и го реализира, за да поведе с 3:2. При 5:4 той получи възможност да сервира за влизане в решаващ трети сет.

Кузманов обаче успя да върне пробива в последния възможен момент и след това да стигне до тайбрек. В него българинът не позволи на съперника да спечели нито една точка и приключи мача в два сета след 95 минути игра.

Заемащият 353-ото място в света Лазов нямаше подобни проблеми с 20-годишния Аветисян. 26-годишният българин не даде нито една точка за пробив на съперника, реализира шест от своите осем и престоя на корта едва 46 минути. Левичарят от Пазардижк постигна втората си индивидуална победа за купа "Дейвис".

В срещата на двойки, която беше без значение за крайния изход на двубоя между България и Армения, Александър Лазаров и Тихомир Грозданов победиха братята Михаел и Седрак Хачатрян с 6:1, 6:2.

Следващият двубой на България е срещу Гърция. Това е единствената група с три отбора, а в останалите три имат по четири тима. Само победителите продължават битката за промоция във втора група на евро-африканската зона.

Ако спечели групата си, България ще играе с победителя от група С, в която са Ирландия, Черна гора, Андора, Косово. Другият отбор, който ще спечели промоция, ще се реши в спора между първенците от група В (Македония, Молдова, Исландия и Малта) и група D ( Люксембург, Лихтенщайн, Сан Марино и Албания).