Чорич и Джонсън спечелиха драматично титлите в Маракеш и Хюстън

20-годишният Чорич спечели първата си титла при мъжете

Хърватинът Борна Чорич спаси цели пет мачбола срещу поставения под №3 Филип Колшрайбер и спечели драматичния финал на турнира в Маракеш. 20-годишният тенисист от Загреб изоставаше със сет и пробиви във втория и третия, но направи обрат за 5:7, 7:6 (3), 7:5 и завоюва първата си титла при мъжете.

Американецът Стив Джонсън стана шампион в другия турнир от категория АТП 250, който се игра през седмицата - в Хюстън. В не по-малко драматичен финал 27-годишният калифорниец победи бразилеца Томас Белучи с 6:4, 4:6, 7:6 (5).

С тези два турнира беше даден старт на сезона на червени кортове, който продължава със започващия днес "Мастърс 1000" в Монте Карло.

Чорич изигра своя трети финал в турнирите от календара на АТП. Преди година той отново беше претендент за трофея в Маракеш, но загуби от аржентинеца Федерико Делбонис, а през януари 2016 г. отстъпи на Стан Вавринка в Ченай.

Голямата надежда на хърватския тенис вървеше към трети загубен финал. Той допусна пробив в последния гейм на първия сет за 5:7, след което загуби и първото си подаване във втората част. Колшрайбер поведе с 3:0 след серия от пет поредни гейма и се доближи на три гейма от победата.

Чорич обаче успя да изравни, а когато сервираше за оставане в мача при 5:6, показа железни нерви и спаси пет точки за пробив, за да се добере до тайбрек. В него хърватинът продължи със страхотните удари и изравни сетовете след 7:3.

Колшрайбер започна по-силно и реализира пробив за 3:1. Чорич обаче реагира веднага, навакса изоставането си, а при 6:5 за втори път спечели подаването на германеца, за да сложи точка на спора след 2 часа и 39 минути игра.

Двубоят между Джонсън и Белучи продължи 2 часа и 25 минути, а американецът дори получи крампи в началото на последния сет. Той допусна пробив и изостана с 2:4, но благодарение на мощния си форхенд бързо навакса пасива си при 4:4.

Джонсън продължи да показва проблеми със схващанията, а когато сервираше при 5:5 и 40:30 изглеждаше сякаш едва стои на краката си. Той обаче се добра до тайбрек, в който направи минипробив за 4:2 и до края на изпусна аванса си.

Американецът постигна втора победа от два мача срещу Белучи и спечели втора титла в кариерата си след триумфа на тревните кортове в Нотингам през 2016 г.

Бразилецът допусна втора поредна загуба във финали и трета в последните му четири мача за титлата. Той остава с четири трофея, последният от които беше спечелен преди две години в Женева.