"Кливланд" стигна до финала в Източната конференция без загубен мач

Шампионът "Кливланд кавалиърс" е първият финалист в Източната конференция на Националната баскетболна асоциация (НБА). "Кавалерите" спечелиха гостуването си на "Торонто раптърс" със 109:102 и приключиха серията с 4:0 победи.

Леброн Джеймс и компания стигнаха до финала в конференцията, без да загубят мач. В първия кръг на плейофите те отстраниха "Индиана пейсърс" със същия резултат. Тимът на Тайрон Лу има общо 11 поредни победи в директните елиминации заедно с трите последователни в историческия финал в лигата през 2016 г., когато обърна "Голдън стейт уориърс" от 1:3 до 4:3.

В опит да достигне до трети пореден финал в НБА "Кливланд" ще се изправи срещу победителя от сблъсъка между "Бостън селтик" и "Вашингтон уизърдс". Те играят при резултат 2:2, след като през изминалата нощ столичани се наложиха със 121:102 за втория си пореден успех в серията.

Леброн Джеймс беше най-полезен за победата на "Кливланд" срещу "Торонто", която беше седмата от осем мача срещу този съперник през сезона. Той завърши с 35 точки, девет борби и шест асистенции, като реализира 11 от 22-те си стрелби от игра, включително пет тройки от 12 опита.

Отбор, в който играе Джеймс, достига до финала в Източната конференция за осма поредна година и общо за девети път при 12-те му участия в плейофите. Серията с "Торонто" пък е 11-ата от 33 изиграни от Джеймс, която неговият отбор печели без загубен мач.

Леброн Джеймс изигра изключителна серия срещу "Торонто"

Лидерът на "кавалерите" се представи впечатляващо във всички срещи с канадския тим, записвайки средно по 36 точки, 8.3 борби, 5.3 асистенции, 3.3 тройки и 40.8 минути. От началото на плейофите той има средни показатели от 34.4 точки, 9 борби, 7.1 асистенции, 2.8 тройки, 2.1 откраднати топки и 1.5 чадъра при 55.7% успеваемост в стрелбата от игра, включително 46.8% от тройката, и 72.8% от наказателната линия.

Кайри Ървинг обаче също игра страхотно срещу "Торонто" и имаше главна заслуга за успеха в ма №4, след като "Кливланд" по традиция през този сезон пропиляха огромна преднина. Те водеха с 12 точки след първото полувреме - 61:49, а в началото на третата авансът им достигна 16 точки.

Последва спад в играта на шампионите", който доведе до скъсяване на разликата до пет точки преди последната част след тройка със сирената на Пи Джей Тъкър за 80:85. "Торонто" продължи да играе по-организирано и стигна до обрат при 93:92. В този момент Ървинг пое нещата в свои ръце и вкара 11 поредни точки за своя отбор, а тройка на Леброн Джеймс за 106:95 довърши съперника.

"Кливланд" изпусна нещата от контрол в четвъртата част, но Кайри Ървинг се намеси с 11 поредни точки за своя отбор

Ървинг завърши с 27 точки (10/24), девет асистенции, пет борби и четири откраднати топки. Страхотно включване от пейката пък направи Кайл Корвър, който вкара четири тройки от шест опита и общо 18 точки. Чанинг Фрай също влезе много силно от резервната скамейка с 10 точки за 12 минути след четири коша от пет опита.

За "Торонто" Кори Джоузеф беше над всички с 22 точки при 73% успеваемост в стрелбата, 12 асистенции и шест борби. Серж Ибака беше най-резултатен с 23 точки, а Демар Дероузън добави 20 точки, осем асистенции и четири борби, като вкара осем от 18-те си стрелби от игра.

В другия мач, който се игра през изминалата нощ, "Хюстън рокетс" победи "Сан Антонио" със 125:104 у дома и изравни резултата в серията - 2:2. Джеймс Хардън отбеляза 28 точки и направи 12 асистенции, а още шестима играчи на "ракетите" завършиха с двуцифрен точков актив - Ерик Гордън (22), Тревор Ариза (16), Лу Уилямс (13), Раян Андерсън (13), Боби Браун (11) и Пат Бевърли (10).

За "Сан Антонио" Кауай Ленард и Ламаркъс Олдридж вкараха по 16 точки, а Джонатън Симънс беше най-резултатен със 17. "Шпорите" обаче нямаха шанс да се противопоставят при разликата в нивото на стрелба от далечно разстояние - седем тройки за тях при 19 за "Хюстън".

Двата отбора заминават за Сан Антонио за мач №5 на 10 май, а два дни по-късно се връщат в Хюстън за шестия двубой. Победителят от тази серия ще играе на финала в Западната конференция срещу "Голдън стейт уориърс" или "Юта джаз". Те играят при 3:0 победи в полза на "воините", които също като "Кливланд" нямат загуба от началото на плейофите и могат да приключат серията тази нощ.