Канада - Русия и Швеция - Финландия са полуфиналите на световното по хокей на лед

Швеция не допусна изненада срещу Швейцария и се готви за скандинавско дерби в полуфиналите

Канада и Швеция очаквано допълниха полуфиналите на световното първенство по хокей за мъже. Те се присъединиха към Русия и Финландия, които по-рано си осигуриха участие във финалната четворка на шампионата, който се провежда в Кьолн и Париж.

В спор за място на финала действащият шампион Канада ще се изправи срещу Русия, а Швеция срещна Финландия в скандинавското дерби. Полуфиналите са на 20 май, а битката за златото и мачът за бронзовите медали са на 21 май.

Защитаващите титлата си канадци преодоляха четвъртфиналите след победа над Германия с 2:1. Шампионите поведоха три минути преди края на първата третина, когато при числено предимство Майк Шайфеле оползотвори подаване на Райън О'Райли.

Канадците продължиха да доминират, но блестящите намеси на вратаря Филип Грубауер дълго време запазваха резултата. Две минути преди края на втората третина Джеф Скинър най-накрая прекърши съпротивата на домакините след комбинация между Майк Матисън и Шайфеле.

Вратарят на Германия Грубауер направи страхотен мач и завърши с впечатляващите 48 спасявания

В 53-ата минута Яник Зайденберг върна един гол за Германия, а Грубауер завърши двубоя с 48 спасявания при 50 удара към вратата на бундестима.

Швеция също не допусна изненада и отстрани Швейцария след успех с 3:1. Никлас Бакстрьор откри резултата само след четири минути игра. Гаетан Хаас изравни осем минути по-късно, но Вилиам Ниландер и Александър Едлер материализираха превъзходството на шведите с голове в 34-ата и 44-ата минута.