Българското участие в квалификациите на "Ролан Гарос" приключи

© Архив, Българска федерация по тенис

Елица Костова отпадна драматично във втория кръг на квалификациите за "Ролан Гарос". 27-годишната българка отстъпи срещу корейката Сю Джон Джан с 6:2, 4:6, 5:7 след много оспорвана битка, която продължи три часа и три минути.

Със загубата на Костова приключи българското участие в квалификациите на втория за годината турнир от Големия шлем, след като Виктория Томова и Изабелла Шиникова отпаднаха още в първите си мачове. Така Цветана Пиронкова ще бъде единственият представител на България в основната схема при жените.

Костова, която заема 150-ото място в световната ранглиста, имаше отлична възможност да стигне до директен мач за влизане в основната схема. Намиращата се 25 места по-напред в света Джан обаче показа по-здрави нерви в решителните моменти на втория и третия сет.

Двубоят премина през цели 35 точки за пробив, 20 от които на сметката на Костова, и общо 16 пробива в 30-те гейма - по осем за двете. Особено в началните минути на срещата българката и корейката изпитваха огромни затруднения със сервиса си.

Костова се ориентира по-добре в ситуацията и въпреки че допусна два пробива в първите си две подавания, спечели убедително първата част. Тя реализира общо четири пробива, а след като корейката изравни при 2:2, българката не загуби нито един гейм до края на сета.

Във втория сет 22-годишната азиатка пое инициативата на корта. Тя два пъти повеждаше с пробив - за 1:0 и 4:3, но Костова съумяваше веднага да направи рибрейк. Джан обаче спечели за трети път подаването на българката за 5:4, след което сложи край на сета при свой сервис.

Решителният трети сет се разви по сходен начин. Джан стартира с пробив, Костова го върна и изравни за 2:2, но корейката стигна до втори при 5:4 и получи шанс да сервира за победата. Българката отново показа характер и спаси три мачбола, след което върна пробива.

Всички усилия обаче отидоха на вятъра в следващия гейм, след като тя отново се пропука за 5:6 и този път съперничката й не пропусна възможността да си осигури място в последния кръг на квалификациите.

Джан ще се изправи срещу канадката Франсис Абанда в директен мач за място в основната схема в Париж.