"Славия" се спаси след разгром над "Нефтохимик"

Славия" спечели по категоричен начин плейофа с "Нефтохимик" и запази мястото си в елита на българския футбол. Белите постигнаха разгромен успех с 5:2 в реванша на Националния стадион "Васил Левски" и след общ резултат 6:2 заеха 11-ото място в крайното класиране на Първа лига.

"Нефтохимик" ще продължи битката за оцеляване с бараж срещу завършилия на трето място във Втора лига "Витоша" (Бистрица). В другия бараж ще играят "Монтана" и "Септември" (София), а "Локомотив" (Горна Оряховица) изпадна директно навръх празника на града след само един сезон в елита.

"Етър" (Велико Търново) е единственият сигурен нов член на Първа лига, след като спечели златните медали във второто нито на българския футбол.

"Славия" реши изхода на плейофа с "Нефтохимик" след едва пет минути игра, в които успя да отбележи два гола. В тази ситуация гостите от Бургас трябваше да вкарат най-малко три продължения, за да се спасят още тази вечер.

Първият гол падна след едва 104 секунди игра. Вратарят на "Славия" Георги Петков изрита топката силно напред и тя прехвърли всички играчи в зелено, за да стигне до Божидар Васев. Той успя да е чукне вляво току пред стража на гостите Янко Георгиев и за Сердер Сердеров остана само да я насочи в опразнената врата.

Три минути по-късно белите стигнаха до второ попадение. Защитата на "Нефтохимик" отново се пропука през центъра и позволи извеждащ пас с глава на Сердеров към Васев. Ранди Онуоха успя да настигне крилото на "Славия", но само за да изрита топката в крака му и тя да се озове в мрежата.

В 17-ата минута и последните останалите надежди на бургазлии угаснаха. Васев получи топката на десния фланг и центрира към Ивайло Димитров, който беше оставен абсолютно сам пред вратарското поле и не пропусна шанса да направи 3:0 след удар с глава и помощта на страничната греда.

"Нефтохимик" заигра по-добре през второто полувреме и успя да намали в 57-ата минута чрез централния защитник Георги Хашев, който засече с глава центриране от свободен удар на Иван Вълчанов.

Златомир Загорчич успя да запази мястото на "Славия" в елита

"Славия" обаче имаше нужда само от седем минути, за да си върне аванса от три гола. Сердеров беше изведен на левия фланг и центрира към точката на дузпата за Димитров. Нападателят на белите опита да овладее топката, но вместо това се получи куриозен голов удар с бедро.

В 72-ата минута "Славия" поведе с 5:1. Сердеров изведе Омар Абдур отляво, а кениецът напредна и подаде към Димитров. Той пропусна топката за Стефан Велев, който не отправи много добър удар, но лошата намеса на вратаря Георгиев доведе до гол.

В 87-ата минута Мариян Огнянов оформи крайния резултат с много красив гол. Бившият играч на "Левски" получи топката около дъгата на наказателното поле, финтира бранител и технично я насочи в горния далечен ъгъл с фалцов удар с десния крак.