"Питсбърг" направи нова крачка към защита на купа "Стенли"

"Питсбърг" е на път да стане първият отбор през 21 век, който защитава титлата си в НХЛ

Питсбърг пенгуинс" направи нова крачка към защита на титлата в Националната хокейна лига (НХЛ). Шампионите постигнаха категоричен успех срещу "Нешвил предатърс" с 4:1 у дома и поведоха с 2:0 победи във финала за купа "Стенли".

"Пингвините" се нуждаят от още две победи, за да вдигнат трофея за пети път в своята история и да станат първият отбор през 21 век, който успява да защити титлата си. За последно това направи "Детройт ред уингс" през 1998 г.

"Нешвил, който за пръв път в историята си стигна до финала за купа "Стенли", откри резултата чрез Понтус Ааберг след 12:57 минути игра. Три минути и половина по-късно обаче домакините изравниха с попадение на Джейк Генцел.

Във втората третина двата отбора не успяха да се отбележат гол, но само десет секунди след началото на последната част Генцел изпрати шайбата във вратата на Пека Рине за втори път.

Малко по-късно "Питсбърг" нанесе два съкрушителни удара в рамките на едва 15 секунди. Скот Уилсън направи 3:1 след 43:13 минути игра, а още преди да се опомнят, гостите бяха попарени за четвърти път от Евгений Малкин.

Играчите на "Нешвили" опитаха да се върнат в мача в оставащите 16 минути, но Мат Мъри беше заключил вратата си. 23-годишният канадец отрази 37 от 38-те изстрела, които бяха отправени към него в този двубой.

В същото време вратарят на "Нешвил" Пека Рини изигра още един разочароващ мач. След като в първия двубой постави рекорд, допускайки пет гола от едва 12 удара, във втората среща финландският национал спаси само 21 от 25-те изстрела към вратата му.

Пека Рине допусна девет гола от 37 удара в двата мача с "Питсбърг", след като спаси 91% от отправените към него удари в първите 16 двубоя на "Нешвил" в плейофите

34-годишният Рине, който беше главната причина "Нешвил" да стигне до първия си финал в НХЛ, спасявайки 91% от отправените към него изстрели в първите три кръга на плейофите, дори беше заменен три минути преди края на двубоя.

Следващите два мача от финалната серия ще бъдат в Нешвил - на 4 и 6 юни от 3.00 ч. българско време. При необходимост от пети двубой, двата отбора ще се върнат в Пенсилвания на 9 юни.