"Питсбърг" разби "Нешвил" в мач №5 и се доближи на победа от купа "Стенли"

Шампионът "Питсбърг пенгуинс" се доближи на една победа от защита на титлата в Националната хокейна лига (НХЛ). "Пингвините" разгромиха "Нешвил предатърс" с 6:0 у дома и поведоха с 3:2 победи във финала за купа "Стенли".

В основата на убедителния успех беше Сидни Кросби, който още в 50-ата секунда даде числено предимство на своя отбор, а след това се отчете с асистенции за три от головете. Капитанът на "пингвините" проби през центъра на защитата на съперника и беше фаулиран при последвалия удар, който срещна гредата.

Само 41 секунди по-късно Кросби комбинира с Джъстин Шулц, който откри резултата. След още пет минути игра Браян Ръст направи 2:0, а 11 секунди преди края на първата третина Евгений Малкин довърши съперника с трети гол.

"Питсбург" започна ударно и втората част. Само 79 секунди след началото на третината Конър Шиъри покачи на 4:0 след втората асистенция на Кросби. Шест минути и половина по-късно домакините стигнаха до пети гол чрез Фил Кесел, а Рон Хейнси добави още едно попадение в 37-ата минута.

"Сидни поведе отбора още от първата шайба и останалите просто го последвахме. Когато той играе по този начин, е ужасно лесно да го следваме. Представянето му е много вдъхновяващо за целия отбор. Той е на ниво, което малцина могат да достигнат", заяви нападателят на "Питсбърг" Мат Кълан.

Треньорът на "пингвините" Майк Съливан добави за своя капитан: "От първата шайба можеше да се видим огромното му желание и апетит за победа. Мисля, че това е индикация за неговите лидерски качества и желанието да побеждава. Сид наистина разбира възможността, която има пред отбора, и не приема нищо за даденост."

Капитанът Сидни Кросби поведе шампионите към категоричен успех в петия мач

Силен мач изигра и вратарят на шампионите Мат Мъри. Той спаси всеки един от 24-те удара, който играчите на "Нешвил" в този мач. На отсрещната врата Пека Рине допусна три гола от девет изстрела в първата третина и беше заменен от сънародника си Юсе Сарос, който инкасира три попадение от 15 удара.

"Пингвините" се нуждаят от още една победи, за да вдигнат трофея за пети път в своята история и да станат първият отбор през 21 век, който успява да защити титлата си. За последно това направи "Детройт ред уингс" през 1998 г.

Шестият мач от финалната серия е в Нешвил на 12 юни от 3.00 ч. българско време. При необходимост от решаващ седми сблъсък двата отбора ще се върнат в Пенсилвания на 15 юни.