Волейболистите победиха световния шампион Полша след драматичен обрат

България губеше с 1:2 гейма и 19:21, но успя да обърне мача

Българският национален отбор по волейбол направи драматичен обрат срещу световния шампион Полша и спечели първото си домакинство в тазгодишното издание на Световната лига.

Възпитаниците на Пламен Константинов се наложиха с 3:2 гейма (25:16, 20:25, 19:25, 25:23, 16:14) пред пълните трибуни в зала "Конгресна" във Варна.

Те записаха втора победа в четвъртия си мач от началото на турнира и втори пореден обрат след този срещу Русия (от 0:2 до 3:2) в неделя.

Българските волейболисти направиха втори пореден обрат след този срещу Русия

© fivb.org

Цветан Соколов беше най-резултатен за успеха срещу Полша с 21 точки. Диагоналът реализира 19 от 38-те си атаки и добави две блокади. Страхотен мач изигра и Николай Пенчев, който завърши с 15 точки при 70% ефективност в нападение.

Николай Николов се отличи с четири блокади и общо 12 точки, а другият централен блокировач на българския състав - Виктор Йосифов, записа два аса и общо осем точки.

България изигра страхотен първи гейм, в който натрупа пет точки преднина още при първата техническа пауза - 8:3. Разликата продължи да расте и след няколко отлични блокади стана двуцифрена при 22:12. До края на гейма поляците взеха само още четири точки.

Блокадата отново се оказа едно от най-силните оръжия на българския отбор

Българските волейболисти обаче не успяха да задържат нивото от първата част, а в основата на проблемите им беше лошият начален удар. Те допускаха много грешки от сервис, докато поляците използваха отлично това си оръжие. Световните шампиони бързо отвориха разлика от три-четири точки, която съумяха да поддържат до края.

В третата част българските волейболисти два пъти наваксваха изоставане от три точки. След второто техническо прекъсване обаче разликата се увеличи и поляците затвориха безпроблемно гейма на 19.

© fivb.org

Възпитаниците на Пламен Константинов се озоваха в тежка ситуация, след като изостанаха с 19:21 в четвъртия гейм. Малко след това обаче дойде видеоповторение, което коригира решение на съдията на стола и доведе до равенство при 22:22. Атака в аут на Бартош Курек даде геймбол на българите, а грешка при посрещането на поляците прати мача в тайбрек.

Решителният пети гейм започна по-добре за домакините, които отвориха разлика от три точки при първото техническо прекъсване - 8:5. Поляците обаче изравниха и тайбрекът продължи точка за точка.

България стигна до мачбол при 14:13, но не успя да го реализира. Блокаут на Пенчев обаче доведе до втора възможност за спечелването на двубоя при 15:14 и този път тя беше оползотворена след успешна блокада на Соколов.