Федерер пропусна мачбол и загуби от Томи Хаас в първия си мач на трева

Роджър Федерер се завърна на корта с неочаквана загуба от германския ветеран Томи Хаас във втория кръг на турнира в Щутгарт. Носителят на 18 титли от Големия шлем пропусна мачбол и отстъпи с 6:2, 6:7 (8), 4:6 в първия си двубой на тревни кортове през 2017 г.

Това беше първи официален мач за Федерер от два месеца и половина насам. С него беше сложен край на серията на 35-годишния швейцарец от 12 поредни победи, които постигна при спечелването на титлите в Индиън Уелс и Маями.

Хаас, който през април навърши 39 години и в момента заема 302-ото място в световната ранглиста, нанесе едва второто поражение на Федерер през 2017 г. Предишното беше от руснака Евгений Донкой на осминафиналите в Дубай, когато Маестрото отново пропусна мачбол и допусна обрат в три сета.

За последно Федерер беше губил от толкова ниско класиран в ранглистата играч през август 1999 г. Тогава той отстъпва на 409-ия в света Бьорн Пау от Германия в първия кръг на турнира в Синсинати.

С отпадането на Федерер Григор Димитров остава най-високо поставения играч в Щутгарт. Българинът, който е №2 в основната схема, започва участието си в турнира в четвъртък срещу поляка Йежи Янович.

Федерер и Хаас изиграха мача с най-висока общо възраст на съперниците от 35 години насам.

Двубоят започна отлично за фаворита и нищо не предвещаваше, че може да се стигне до изненада. Федерер спечели по категоричен начин първия сет, а във втория реализира ранен пробив, за да поведе с 2:1.

В този момент обаче започна завръщането на Хаас, който играе последния си сезон в световния тур и имаше едва четири мача на ниво "АТП" през 2017 г.

Германският ветеран реализира първия си пробив в мача, за да изравни при 2:2. Федерер продължи да има игрово предимство и стигна до "скрит" мачбол при 4:4. Хаас обаче го спаси, измъкна подаването си и впоследствие успя да се добере до тайбрек.

Дългият гейм започна по-добре за 302-ия в света, който стигна до два сетбола при 6:4. Федерер ги спаси, след това отрази и трети при 6:7, а при 8:7 получи точка за спечелване на мача. Той обаче го пропусна след бекхенд в аут, след което Хаас приключи втория сет в своя полза при четвъртата си възможност.

В началото на третата част рекордьорът по титли от Големия шлем пропусна три възможности да поведе с пробив аванс. Хаас се възползва от нервността и прибързаните отигравания на съперника и проби 3:2.

След това германецът пропиля аванс от 40:0 и след това цели четири пъти трябваше да отразява възможности за връщане на пробива. Той обаче показа голяма увереност и се справи с тежката ситуация, за да затвърди предимството си - 4:2.

Този гейм се оказа повратният момент в двубоя. В следващите си два сервис гейма бившият номер 2 нямаше никакви проблеми и сложи точка на спора след 105 минути игра.

Хаас постигна четвърта победа в 20-ия си мач срещу Федерер. Това е първият му успех срещу швейцареца от 2012 г., когато спечели финала на турнира на тревни кортове в Хале.

В четвъртфиналите в Щутгарт Хаас ще се изправи срещу своя сънародник Миша Зверев, който победи друг германец - квалификанта Яник Ханфман със 7:6 (1), 6:2.