Само една българка остана в квалификациите на "Уимбълдън"

Eлица Костова остана единствената българска представителка в квалификациите на "Уимбълдън". След като във вторник Изабелла Шиникова взе само пет гейма срещу Катинка фон Дайхман от Лихтенщайн, днес Виктория Томова също приключи участието си още в първия кръг след тежка загуба.

Томова отстъпи с 0:6, 3:6 срещу Луксика Кумкум от Тайлнд. Двубоят започна във вторник, но беше прекъснат от продължителните дъждове в Рохемптън при резултат 0:6, 3:4. Днес двете се завърнаха на корта, а българската тенисистка загуби два последователни гейма, което сложи край на мача след едва 59 игрови минути.

Томова, която заема 161-oто място в света, допусна пет пробива при шестте възможности, които се откриха пред Кумкум. 22-годишната българка също имаше пет шанса да спечели подаването на съперничката, но го направи само веднъж.

Първата ракета на Тайланд, намираща се осем места по-назад в световната ранглиста, пласира четири аса и направи общо 33 уинъра. Томова записа едва осем завършващи удара и нито една директна точка от начален удар.

Toва е четвърти пореден неуспешен опит на Томова да преодолее квалификациите на турнира от Големия шлем. Тя отпадна в първия кръг на пресявките и на "Ролан Гарос", а при предишните си две участия - на Australian Open и US Open, беше спряна на крачка от основната схема.

Елица Костова, която също никога не е преминавала квалификациите в Големия шлем, започна пресявките в Рохемптън с победа над китайката Фенджоу Луи с 6:4, 6:1. Във втория кръг 27-годишната българка ще играе с американката Ирина Фалкони.

Победителката от мача между Костова и Фалкони ще се изправи срещу Фон Дайхман или Мариана Дуке Мариньо от Колумбия в директен сблъсък за място в основната схема.