Тринидад и Тобаго сложи край хегемонията на САЩ на 4х400 метра

Тринидад и Тобаго спечели световната титла в щафетата на 4х400 при мъжете и сложи край на 14-годишната доминация на САЩ в дисциплината. Джарин Соломон, Джарийм Ричардс, Машел Седенио и Лалонде Гордън постигнаха нов национален рекорд и ново най-добро постижение за сезона - 2:58,12 минути, за да триумфират в последното състезание от шампионата на планетата в Лондон.

САЩ допуснаха първа загуба на 4х400 метра на световни първенства от Хелзинки 2013. Оттогава американците спечелиха шест поредни световни титли, три пъти станаха олимпийски шампиони и до днес имаха само едно поражение на голям шампионат. То дойде на същата писта в Лондон през 2012 г.

Тринидад и Тобаго печели първа световна титла на 4х400 метра и общо втори медал след сребърния в Пекин перз 2015 г. Страната нямаше нито един представител във финала на 400 метра. Единственият финалист индивидуално беше Ричардс, който спечели бронз на 400 метра с препятствия.

Щафетата на Тринидад и Тобаго обаче загатна за възможностите си с второ място в сериите, когато остана на 12 стотни от САЩ. Във финала американците, които бяха без лидера си Лашон Мерит, водеха почти през цялото време, но изпуснаха първото място в последните метри.

Фаворитите водеха след добро първо предаване и силен втори пост на Гил Робъртс. Седенио изравни ситуацията на трети пот и двете щафети направиха почти едновременно последното си предаване. Гордън се оказа твърде силен за Кърли, който остана без сили във финалните метри и финишира втори с пасив от половин секунда.

Великобритания спечели бронзовия медал, след като Матю Хъдсън, Дуейн Кауън, Рабах Юсеф и Мартин Рууни постигнаха личен рекорд за сезона - 2:59,00 минути. В битката за третото място те изпревариха с малко над секунда щафетата на Белгия, в която бяха тримата братя Борле - Джонатън, Дилън и Кевин.

При жените САЩ спечели по безапелационен начин щафетата на 4х400 метра.

Куанера Хейс, Алсиън Филикс, Шакима Уимбли и златната медалистка в индивидуалната надпревара Филис Франсис триумфираха с най-добро постижение за сезона - 3:19,02 минути.

Те донесоха първа световна титла на САЩ в дисциплината от 2011 г. Американките изпревариха с цели 11,03 секунди щафетата на Великобритания, която завърши втора. Бронзовият медал е за Полша с време 3:25,41 минути.

Кастер Семеня спечели втора световна титла в бягането на 800 метра при жените.

26-годишната състезателка триумфира завоюва второ злато след Берлин 2009, трети медал в дисциплината със среброто в Дегу през 2011 г и общо четвърто отличие на световни първенства с бронза на 1500 метра в Лондон.

Семеня спечели финала с най-добро постижение за сезона - 1:55,16 мин. С мощен финален спринт тя изпревари с лекота Франсис Нийонсаба от Буринди с 0,72 сек. и Аджий Уилсън от САЩ с 1,49 мин. Семеня донесе трети златен медал за Южна Африка след титлите на Луво Маньонга на скок дължина и Уейд ван Нийкерк в бягането на 400 метра.

Бягането при мъжете на 1500 метра очаквано премина под доминацията на Катар.

Лидерът в световната ранглиста Илайджа Манангой, който остана втори преди две години в Пекин, се изкачи на световния връх след бягане за 3:33,61 минути.

24-годишният състезател изпревари 21-годишния си сънародник Тимъти Черуйот с 0,38 секунди. Бронзовият медал остана за норвежецът Филип Ингебригстен, който финишира за 3:34,53 минути и се пребори за третото място с испанеца Адел Мешаал.

Катарецът Мутаз Еса Баршим е новият световен шампион в скока на височина.

Хърватката Сандра Перкович триумфира в мятането на диск при жените за втори път след 2013. Кенийката Хелен Онсандо Обири спечели по категоричен начин златото на 5000 метра, а световната рекордьорка Алмаз Аяна остана втори. Защитаващата титлата си етиопка взе втори медал в Лондон след златото на 10 000 метра.