"Борусия" (Дортмунд) се откъсна на върха в Бундеслигата след разгром и рекорд

© FRIEDEMANN VOGEL, EPA

Борусия" (Дортмунд) разгроми съименника си от Мьонхенгладбах с 6:1 и се откъсна еднолично на върха в Бундеслигата. Категоричната победа на жълто-черните им позволи да дръпнат с три точки пред "Байерн" (Мюнхен) и две пред "Хофенхайм".

Успехът е още по-ценен, защото носи клубен рекорд – 16 точки след първите шест мача и 19 отбелязани гола в тях.

Хеттрик за победителите реализира Пиер-Емерик Обамеянг, а първите си два гола с екипа на тима от Дортмунд реализира Максимилиан Филип. Юлиан Вайгъл също се разписа за тима си, а почетното попадение за гостите беше дело на капитана Ларс Щиндъл. Това беше и първи допуснат гол в Бундеслигата за сезона.

Преди сблъсъка с "Реал" (Мадрид) в Шампионската лига новият треньор на "Борусия" (Дортмунд) Петер Бос даде почивка на Марк Бартра, Нури Шахин, Шинджи Кагава и Андрий Ярмоленко, но всички други звезди на домакините играха.

Срещата започна сравнително "тихо", като началото не предвещаваше фойерверките, които се разразиха по-късно. В 26-ата минута Обамеянг се оказа непокрит след центриране от фаул, но уцели гредата.

Само две минути по-късно обаче габонецът намери Максимилиан Филип в наказателното поле и младокът откри. Дошлият от "Фрайбург" нападателя отбеляза и втори гол в 38-ата минута. Той се разписа с мощен шут след центриране на Жереми Толиан.

В 45-ата минута Филип върна жестта на Обамеянг, като на свой ред асистира на звездата за гол. Капитанът Сократис разсече защитата с хубав вертикален пас, Филип влезе в наказателното поле и веднага подаде за габонеца, който без проблем направи резултата 3:0.

Третият гол свали гарда на гостите от Мьонхенгладбах и те вече не оказваха никаква съпротива. "Борусия" (Дортмунд) обаче не показа никаква милост и продължи да громи съперника си.

Обамеянг празнува хеттрика си по познатия начин.

Малко след подновяването на играта Обамеянг вкара нов гол. Марио Гьотце центрира от фаул, Обамеянг изскочи непокрит и стреля с глава, но топката срещна страничния стълб. Понеже защитата на гостите стоеше неподвижно габонецът беше оставен непобезпокояван да се разпише.

В 62-ата минута Обамеянг оформи хеттрика си след отлично подаване на Дахуд. Дошлият именно от Мьонхенгладбах футболист намери Обамеянг, той финтира вратаря и от малък ъгъл реализира за 5:0.

Гостите успяха да отговорят само с почетен гол, който беше дело на Ларс Щиндъл. Нападателят се оказа първия футболист през този сезон в Бундеслигата, който успява да порази вратата на Роман Бюрки. Дотук стражът беше запазил пет сухи мрежи, но след 516 минути допусна гол.

С този удар Юлиан Вайгъл оформи крайния резултат.

Крайният резултат 6:1 оформи Юлиан Вайгъл с невероятно изпълнение 11 минути преди края. Опотният халф се възползва от лошо изчистване на Йонас Хофман, овладя с коляно и от ждроп изстреля топката точно под гредата. Това беше и първи гол за футболиста в Бундеслигата в неговия 62-и мач.

"Това беше важна победа за нас, особено след грешната стъпка на "Байерн" вчера. Не мисля, че това вкара напрежение в нашия отбор, ние се стремим да побеждаваме във всяка среща, не само когато "Байерн" не печели. До мача с "Реал" (Мадрид) има време", коментира треньорът Петер Бос след двубоя.