"Арсенал" рухна срещу "Уотфорд" след слаба игра и спорно съдийство

Арсенал" записа трета загуба от началото на сезона, допускайки обрат срещу "Уотфорд" 1:2 на "Викъридж роуд". Всяко едно от трите поражения дойде далеч от дома, гарнирано със слаба игра. Този път освен, че не бяха на ниво, футболистите на Арсен Венгер бяха спрени и от рефера, който отсъди спорна дузпа за домакините в 71-ата минута.

Пер Мертезакер с първия си гол от почти четири години насам изведе "Арсенал" напред, а от дузпата Дийни изравни за "стършелите". В третата минута на добавеното време Том Клевърли донесе успеха на домакините, който ги изкачи и на четвърто място в таблицата.

Поражението слага край на серията от четири поредни сухи мрежи на "топчиите" и подобряването, което демонстрираше тима преди паузата за националните отбори. "Уотфорд" пък спира втори отбор в своя дом, след като на старта на сезона направи 3:3 с "Ливърпул".

Арсен Венгер остави извън групата Алексис Санчес и Аарън Рамзи, които дори не пътуваха с тима, а Месут Йозил за пореден път остана на пейката. Капитанът Пер Мертезакер записа първия си мач като титуляр за "Арсенал" от 18 месеца насам, а след късен фитнес тест на терена от първата минута излезе и Лоран Косчелни.

От самото начало "артилеристите" опитаха да наложат собствения си стил и продължително разиграваха топката, но срещу себе си срещнаха добре организиран отбор. "Уотфорд" прие играта дълбоко в собствената си половина, като идеята на домакините беше да разчитат на контраатаки.

На върха на атаката на "стършелите" нямаше типичен нападател, а бързоногия Демарай Грей, който дебнеше на ръба на засадата. Пред играчите на "Уотфорд" обаче не се откриха никакви шансове, а именно те бяха първите, които допуснаха грешка.

Без да има чак толкова чисти положения на сметката си "Арсенал" успя да поведе в края на първата част. В 39-ата минута Гранит Джака центрира от корнер, а Мертезакер се разписа с глава.

Пер Мертезакер открива резултата на "Викъридж роуд".

Защитата на домакините реагира много лошо при корнера, като не се подреди правилно, а един от най-ниските Том Клевърли беше оставен да блокира 198-сантиметровия германец. Голът е първи за Мертезакер след пауза от точно 1400 дни. Централният защитник за последно се беше разписал срещу "Манчестър сити" през декември 2013 г.

През първата част футболистите на Марко Силва не успяха да отправят нито един точен удар към вратата на Петър Чех.

След паузата домакините опитаха да вдигнат оборотите и да изнесат играта в по-предни позиции. На два пъти "стършелите" стигнаха до опасни удари, но и при двата случая те пак бяха далеч от целта и дори не трябваше Чех да спасява.

Вместо това пред гостите се откри отличен шанс, но диагоналният шут на Айоби беше избит от Еурелио Гомеш.

Айоби пропусна един от малкото добри шансове за "Арсенал" след почивката.

"Арсенал" не беше притиснат агресивно и в повечето случаи можеше комфортно да разиграва и да изнася топката без да е пресиран пред наказателното си поле. Едва след 60-ата минута Марко Силва направи по-офанзивни смени, вадейки двама от защитниците си, за да усили нападателната мощ.

За "артилеристите" се появи Йозил, който трябваше да замени получилия контузия Дани Уелбек. По-малко от 10 минути след появата си на терена германският национал направи голям пропуск, останал очи в очи с Гомеш. Йозил беше изведен от Айоби, но побърза да стреля и ударът му беше спасен.

"Уотфорд" бързо организира контраатака и стигна до вратата на Чех 30 секунди по-късно. Ричарлисон влезе на скорост в наказателното поле и след контакт с Бейерин падна. Реферът Нийл Суорбрик без да се бави посочи бялата точка.

Капитанът на "Уотфорд" Трой Дийни, който се появи от пейката реализира хладнокръвно, пращайки Чех в грешния ъгъл и изравни резултата. Това беше 11-ия път, в който "артилеристите" получиха гол от дузпа от началото на сезон 2016-17, с четири повече от всеки друг тим от Висшата лига. Освен това Петър Чех не успя да спаси 12-а поредна дузпа, изпълнена срещу него.

Капитанът на "стършелите" Трой Дийни изравнява резултата.

Телевизията, която предадаваше двубоя в Англия BT Sport обаче включи в ефир специалния си анализатор Греъм Пол, който заключи, че дузпа няма. "Контакт между двамата реално няма, а Ричарлисон търси такъв. Но падането му много прилича на гмуркане", каза бившият топ съдия на Англия.

Попадението подейства стимулиращо за домакините и те заиграха много по-добре. "Уотфорд" нямаше нищо общо с показаното перди почивката и дори имаше по-добрите положения на сметката си. В заключителните 10 минути "стършелите" се настаниха в половината на "Арсенал", а след шут на удар на Етиен Капу топката срещна гредата.

Футболистите на Венгер си играеха с огъня и след положението на Йозил нямаха нито една опасна атака, която да застраши вратата на домакините. Вместо това "Арсенал" изглеждаше като отбор, който е доволен и на равенство. "Стършелите" усетиха това и се хвърлиха в търсене на втори гол.

Той падна в третата минута на добавеното време. Мертезакер и Чех не се разбраха кой да се намеси при шут на Ричарлисон, защитникът подложи крак, стигна се до няколко рикошета преди накрая Том Клевърли да прати топката в мрежата – 2:1.

"Смятам, че нашият съперник имаше много много положения да вкара гол и го направи в последния възможен момент, когато ние нямаше как да реагираме. Може би имаше и паника в нашата защита в края на мача, когато се стигна до тези опасности. През първото полувреме играхме изключително добре, но след почивката допуснахме спад в поведението си", каза Венгер след края на мача.

Той определи решението на съдията да отсъди дузпа като "скандално".

"Това не е нормално, според мен може да се нарече единствено с една дума и тя е скандална. Според мен това решение ни костваше победата, защото даде увереност на домакините"