Швейцария се класира за четвърти пореден път на световно първенство

Националният отбор на Швейцария се класира за световното първенство по футбол в Русия след втори много оспорван мач със Северна Ирландия. "Кръстоносците" надделяха с 1:0 в общия резултат, благодарение на успеха си на "Уиндзър парк" в Белфаст като гост преди няколко дни.

Двубоят на "Санкт Якоб парк" в Базел предложи много битка и доста малко футболни достойнства. Тежкият терен, който беше календ и наводнен спомогна за ниското качество на играта.

И двата отбора имаха няколко чисти положения да отбележат гол, но не се възползваха. За Швейцария със сериозни пропуски се отчетоха Харис Сеферович, Джердан Шакири и Блерим Джемайли. За северноирландците активни бяха Конър Уошингтън и Стюърт Далас.

През първата част съперниците бяха предпазливи, но след почивката гостите от Северна Ирландия тръгнаха в предни позиции, за да търсят важния гол. Това доведе до доста празни пространства за футболистите на Владимир Петкович, но вратарят Макговърн се справи, а Сеферович пропусна най-чистото положение, стреляйки над вратата от пет метра.

В самия край на мача Рикардо Родригес спаси швейцарците, избивайки от голлинията удар на Джони Еванс с глава.

Швейцария се класира за четвърти пореден път на световно първенство и общо за 11-и в историята си. Най-доброто представяне на тима е четвъртфинал през 1934, 1938 и на домашното първенство през 1954 г.

Северна Ирландия пропусна да се класира за първи път от 1986 г. насам. Тимът беше участник на Евро 2016 във Франция.