Австралия се класира на световното първенство след успех над Хондурас

Австралия се класира на световното първенство в Русия след успех с 3:1 над Хондурас във втория мач от плейофите. Първата среща на "Естадио Олимпико метрополитано" в Сан Педро преди четири дни завърши 0:0, но във втория двубой на стадион AZN в Сидни "кенгурата" бяха безкомпромисни.

Тимът се класира за пети път на световните финали и за четвърти пореден. От шампионата в Германия през 2006 г. австралийците не са пропускали световно първенство. При последните си две участия обаче съставът дори не прескочи груповата фаза.

След първо полувреме, в което не падна гол, всичко трябваше да се реши след почивката. Домакините имаха пълна доминация през първите 45 минути, но двата им точни удара бяха спасени без проблем от вратаря Ескобер.

През втората част Хондурас се опита да изравни играта, но остави пространства в собствената си половина и това се оказа решаващо. В 53-ата минута удар от фаул на австралийския капитан Миле Йединак се отклони в Хенри Фигероа и влетя в мрежата – 1:0.

Попадението беше записано като автогол след спорове дали топката е променила траекторията си.

Йединак открива резултата след свободен удар, който рикошира в Хенри Фигероа и влетя в мрежата.

През следващите минути хондурасците се впуснаха в атаки, но на два пъти Лосано Колон пропусна от изгодни позиции. В 72-ата минута Австралия нанесе решителен удар след доста спорна дузпа.

Моой центрира от крайната линия, Паласиос опита да изчисти топката, но я прати в ръката на съотборника си Акоста. Реферът забеляза това и посочи бялата точка. От 11-те метра Йединак не сбърка и удвои аванса на домакините.

Пет минути преди края на редовното време Австралия получи правото да изпълни втора дузпа, която отново беше реализирана от Йединак. В оставащото време Хондурас успя да отбележи почетен гол чрез Елис. Той се разписа от близка дистанция, след като добави изстрел на Ернандес.

Хондурас пропусна да се класира на трето поредно световно първенство. Страната участваше на шампионатите в Южна Африка през 2010 и Бразилия 2014 г., но отпадна в групите. Дебютното участие на Хондурас е през 1982 г. в Испания.

Двете срещи с Австралия бяха съпътствани с оплаквания от страна на хондурасците. Първо техният селекционер се оплака, че ФИФА не мисли за отборите и нарече методите ѝ нехуманни заради малкото време между двете срещи, както и това, че от Хондурас няма директен полет за Сидни.

Преди втория двубой Хорхе Луис Пинто обвини австралийците в шпионаж, след като според него съперникът е заснел с дрон тренировките на тима му в Сидни.

"Доста е трудно да опиша емоциите ми в момента. Нереално е, че отново сме на световно. Знаехме, че ще е доста трудно, но точно това направи класирането ни още по-специално. Направихме го пред нашите фенове и точно това, че нямахме право на грешка, носи допълнителна емоция", каза капитанът Йединак, избран за играч на мача.

С класирането на Австралия 31 от всички 32 тима вече са ясни. Тази нощ в Лима е последният двубой между Перу и Нова Зеландия. Първата среща между двата отбора завърши 0:0.