Австрия и Норвегия спечелиха първите смесените щафети от Световната купа по биатлон

Отборите на Австрия и Норвегия спечелиха първите стартове от Световната купа по биатлон. Сезонът започна със смесените щафети в шведския зимен център Йостерсунд.

В най-новата дисциплина единична смесена щафета Лиза Хаузер и Зимон Едер донесоха успеха на Австрия. Те финишираха за 36:17 минути, като Хаузер използва два допълнителни патрона, докато Едер беше безгрешен при стрелбата.

На втора позиция завърши германският отбор в състав Ванеса Хинц и Ерик Лесер. Германският отбор използва девет допълнителни патрона и изостана на 16.5 секунди. Трети на почетната стълбичка се качиха Галина Вишневская и Максим Браун от Казахстан.

Единичната смесена щафета се провежда във формат от един мъж и една жена, дамите правят две обиколки по 6 км, а мъжете по 7.5 км, всеки има стрелба от прав и легнал.

Носителят на Големият кристален глобус за последните шест сезона Мартен Фуркад, в дует с Мари-Дорен Абер остана четвърти. Французите използваха 10 допълнителни патрона.

Българският тим в състав Стефани Попова и Антон Синапов се класира за 18-а позиция, след като бе застигнат с обиколка.

Четворката на Норвегия - Ехоф, Хегле Свендсен, Тандреволд и Бьо празнува успеха си.

В традиционната смесена щафета от четирима успехът беше за Норвегия. Скандинавците в състав Ингрид Тандеволд, Тирил Ехоф, Йоханес Бьо и Емил Хегле Свендсен завършиха с време 1:11.31.7 часа. Те използваха 13 допълнителни патрона.

Втори на 5.3 секунди зад победителите се нареди квартетът на Италия. Лиса Витоци, Доротея Вирер, Доминик Виндиш и Лукас Хофер финишираха много близо до победителите, изпозлваха и само седем допълнителни патрона, но бяха по-слаби в ски бягането.

Трета остана шафетата на Германия в състав Франциска Пройс, Марен Хамершмид, Бенедикт Дол и Арнд Пайфер. Будестима финишира само на 6.4 секунди зад норвежците, използваки 10 допълнителни патрона.

При традиционните щафети България завърши на 16-о място. Българската щафета финишира на 3:46.9 минути зад победителите. Четворката в състав Емилия Йорданова, Десислава Стоянова, Димитър Герджиков и Владимир Илиев използва 10 допълнителни патрона.

Следващите стартове от Световната купа са отново в Остерсунд. На 29 ноември предстои 15 км индивидуално при дамите, а ден по-късно 20 км при мъжете.