Хардън вкара 51 точки, но "Лейкърс" спря серията на "Хюстън"

Лидерът на "Хюстън рокетс" Джеймс Хардън вкара повече от 50 точки за втори път през сезона, но победният ход на отбора му беше спрян от "Лос Анджелис лейкърс". "Езерняците" спечелиха със 122:116 като гости и прекъснаха серията на "ракетите" от 14 поредни успеха в НБА.

Новобранецът Кайл Кузма беше в основната на изненадващата победа на калифорнийци. 22-годишното крило вкара седем тройки от десет опита и завърши с рекордните в кариерата си 38 точки. Той беше точен при 12 от 17-те си стрелби от игра, а към точковия си актив добави седем борби и четири асистенции.

Кори Брюър също имаше огромна заслуга за успеха. Той влезе от пейката за 25 минути, в които записа 21 точки при 78% ефективност в стрелбата от игра, пет борби и три откраднати топки. Друга от резервите - Лари Нанс, също направи страхотно включване - 13 точки при пет точни стрелби от шест опита, девет борби и четири асистенции.

С двуцифрен точков актив, но при доста по-ниска успеваемост в стрелбата завършиха Лонзо Бол (16 точки), Брандън Инграм (13 т.) и Джон Харт (11 т.). Тримата титуляри комбинираха 12 коша от игра от 40 стрелби.

"Лейкърс" започна отлично мача и спечели първата четвърт с 37:22. Във втората част разликата в полза на домакините достигна цели 22 точки. "Хюстън" успя да се съвземе и след силни финални минути на полувремето стопи изоставането си до шест точки - 53:59.

"Ракетите" продължиха да играят по-добре след почивката и за пръв път поведоха при 65:64. Последваха равностойни минути, а седем минути преди края на двубоя резултатът беше равен - 100:100.

"Лейкърс" направи решителна серия от десет поредни точки за 110:100, след като "Хюстън" пропусна седем поредни стрелби от игра. Хардън върна надеждите на "ракетите", след като намали до 104:110. Брюър обаче отговори с тройка, а два наказателни изстрела на Бол за 115:104 сломиха съпротивата на гостите.

Хардън влезе в историята на "Хюстън", след като стана първият играч на "ракетите", който вкарва над 20 точки в 30 поредни двубоя. Той реализира 15 от 17-те си стрелби от игра и 17 от 21 наказателни изстрела, като добави девет асистенции и пет борби.

Ерик Гордън вкара 21 точки, но пропусна 13 от 21 изстрела от игра. Тревор Ариза се отчете с дабъл-дабъл от 18 точки и 11 борби, но също завърши с ниска успеваемост в стрелбата - шест коша от 14 опита от игра. Крис Пол завърши със скромните за стандартите си осем точки и пет асистенции.

"Хюстън" допусна петата си загуба от 30 мача, но остава отборът с най-добри показатели в НБА.

"Ракетите" водят в Западната конференция пред шампиона "Голдън стейт уориърс", който е спечелил същия брой мачове, но има едно поражение повече. "Сан Антонио спърс" е на трета позиция с 22 спечелени от 32 изиграни срещи.

"Бостън селтикс" е лидер в Източната конференция с 26 победи и осем загуби. "Торонто раптърс" е втори с 21 успеха и осем поражение. "Кливланд кавалиърс" заема третото място с 23 победи от 32 мача.