Григор Димитров ще играе с Ник Кириос в осминафиналите на Australian Open

Григор Димитров ще се изправи срещу 17-я в схемата Ник Кириос в осминафиналите на Australian Open. Австралиецът стигна до драматичен успех със 7:6, 4:6, 7:6, 7:6 срещу Жо-Вилфред Цонга. Мачът продължи 3.21 часа.

По-рано Димитров спечели трудния си мач срещу руснака Андрей Рубьов. Българинът успя да пречупи съперника си с 6:3, 4:6, 6:4, 6:4 след 3.07 часа игра.

Мачът между Димитров и Кириос ще се играе в неделя, като двамата ще се изправят за четвърти път един срещу друг. Третият в света има две победи срещу австралиеца, който детронира българина в Бризбейн при последния им двубой от полуфиналите в турнира.

В четвъртфинала победителят ще срещне някой между непоставените Кайл Едмънд от Великобритания или италианеца Андреас Сепи.

Италианският ветеран преодоля трудно Иво Карлович след близо четири часа игра и 6:3, 7:6, 6:7, 6:7, 9:7. Едмънд също премина през пет сета за победа с 7:6, 3:6, 4:6, 6:0, 7:5 срещу Николос Басилашвили от Грузия.

"Той (Цонга) е невероятен играч, притежава невероятни удари. Знаех, че мачът ще бъде труден и съм доволен, че оцелях в тази битка. Днес сервирах много добре и съм доволен от играта си. Чувствах се много комфортно и имах информация какво мога да очаквам", заяви Кириос след двубоя с Цонга.

Мачът между двамата беше близо до пети сет, но 22-годишният австралиец показа характер и смела игра в решителните моменти. Цонга водеше с 5:2 в тайбрека на четвъртия сет, но пет поредни точки донесоха успеха за Кириос.

Седемнайстият в схемата се класира за втори път за четвъртия кръг на Australian Open. През 2015 г. Кириос игра четвъртфинал в турнира, където беше спрян в три сета от тогавашния финалист Анди Мъри.

Цонга имаше превъзходство в печелившите удари - 70 срещу 54 за австралиеца. Двамата реализираха по 28 аса, като използваха умело силния си сервис, за да се измъкват от напрегнати ситуации.

Цонга поддържаше сравнително висок процент на вкаран първи сервис - 69% и спечели 87% от разиграните точки при първото си подаване. Французинът имаше пет точки за пробив, от които реализира две. Кириос завърши двубоя със 79% спечелени точки на първи сервис, който вкара в 66% от случаите. Австралиецът записа един пробив от четири възможности и спаси три на свой ред.

Мачът започна с два бързи гейма на нула за сервиращите. Кириос взе аванс след четири поредни непредизвикани грешки на Цонга, който се пропука при второто си подаване. Французинът се върна бързо и изравни за 3:3. Двамата нямаха проблеми да спечелят подаванията си и вкараха сета в тайбрек, който отиде в сметката на Кириос.

Във втория сет Цонга пое инициативата. Французинът заигра силно и направи пробив в петия гейм. Той не изпусна преднината си, с което изравни резултата в сетовете. Третият и четвъртият сет не предложиха пробиви. Цонга изглеждаше по-увереният състезател от двамата, но Кириос показа нетипичната за него уравновесена и зряла игра.

Водачът в схемата Рафаел Надал продължи уверено към осминафиналите в надпреварата. Испанецът преодоля с лекота с 6:1, 6:3, 6:1 Дамир Джумхур от Босна и Херцеговина. Мачът продължи 1.52 часа.

В спор за място в четвъртфиналите победителят от 2009 г. ще се изправи срещу 24-ия в схемата Диего Шварцман. По-рано през деня високият 167 см аржентинец се справи с 6:7, 6:2, 6:3, 6:3 срещу Александър Долгополов от Украйна.