"Арсенал" се доближи на пет точки от Топ 4 след разгром над "Евертън"

Арсенал" запомни с добро дебюта на рекордната си покупка Пиер-Емерик Обамеянг, след като разгроми с 5:1 гостуващия "Евертън". "Артилеристите" записаха най-убедителната си победа от началото на сезона постигайки едва втори успех в последните си шест срещи в шампионата.

Аарън Рамзи отбеляза хеттрик, а по един гол за победата добавиха Лоран Косчелни и Обамеянг. Феновете на "Емиратс" пък видяха отново футболист с №14 да бележи за "Арсенал".

Победата беше в графата задължителни за тима от Северен Лондон, който съхрани надеждите си за връщане в Шампионската лига. Със спечелените три точки "Арсенал" се доближи на пет от Топ 4. "Артилеристите" изостават с три от градския си съперник "Тотнъм", който в неделя играе с "Ливърпул", а четвъртата позиция се държи от шампиона "Челси", който също е с мач по-малко.

Арсен Венгер направи само две промени от състава, който загуби от "Суонзи" няколко дни по-рано. Новите попълнения Хенрик Мхитарян и Пиер-Емерик Обамеянг започнаха вместо Мохамед Елнени и Александър Лаказет, а разликата веднага се усети.

"Артилеристите" действаха агресивно от самото начало и до 19-ата минута резултатът вече беше 3:0. "Арсенал" буквално не даде на своя съперник да диша и да изнася спокойно топката, а заложи на преса в противниковото поле.

В 6-ата минута хубава атака отдясно изведе Мхитарян в близост до аутлинията, той центрира остро в наказателното поле и Рамзи откри резултата.

Осем минути по-късно "артилеристите" удвоиха аванса си след комбинация между двамата централни защитници. Шкодран Мустафи засече топката след корнер и я прати на пътя на Лоран Косчелни, който от три метра нямаше как да сгреши – 2:0.

Второто попадение падна в момент, в който "карамелите" се опитваха да изравнят играта, но вместо това окончателно ги сломи. Стигна се дотам, че в 19-ата минута Рамзи отбеляза втория си гол след мощен удар и подаване на Алекс Иуоби.

До почивката по-активната игра на "Арсенал" продължи и "артилеристите" имаха положение за гол на всеки две-три минути. В самия край на първата част Обамеянг успя да се разпише и макар, че голът му беше от засада реферът Нийл Суорбрик го зачете.

Мхитарян изведе габонеца сам срещу вратаря, а той с технично копване преодоля Джордан Пикфорд за четвърти път. Още в реално време се видя, че Обамеянг е зад последния защитник, а повторенията само доказаха грешката на реферите и по-специално на помощника от близката страна Константин Хатцидакис.

Все пак Обамеянг стана шестият футболист на "Арсенал", който вкарва в дебюта си, откакто мениджър е Арсен Венгер. Преди него това сториха Фреди Люнгберг, Еманюел Адебайор, Самир Насри, Томас Вермален и последно Лаказет в първия мач за сезона срещу "Лестър".

Макар и да беше в засада при паса на Мхитарян, Пиер-Емерик Обамеянг отбеляза много красив гол.

С четирите си гола през първото полувреме "Арсенал" стана едва вторият отбор във Висшата лига, който е вкарвал толкова през първата част. Другият е "Манчестър юнайтед" и то преди 21 години.

След почивката "Арсенал" сериозно намали оборотите, като вече липсваше остротата, с която действаха играчите на Венгер. Те се задоволиха просто да действат на контраатаки и заложиха на дълги подавания.

"Евертън" имаше шанс да върне интригата рано-рано, но Омар Ниас удари греда. Все пак в 64-ата минута Доминик Калвърт-Люин върна един гол, засичайки с глава центриране на Куко Мартина.

Последваха силни минути за гостите от Мърсисайд, но "Арсенал" удържа стихийния натиск. "Артилеристите" се справиха дори и когато Петър Чех трябваше да бъде заменен принудително заради травма.

Четвърт час преди края Рамзи се разписа още веднъж и оформи своя хеттрик. Уелсецът отново вкара след подаване на Мхитарян, като арменецът записа трета асистенция в двубоя.

В края на мача "Евертън" искаше и дузпа след сблъсък между Калвърт-Люин и Мустафи, но реферът категорично показа, че нарушение няма.

За "карамелите" тежката серия продължи, като тимът спечели само веднъж в последните си осем срещи. Последната точка като гост пък беше на 26 декември, заради което "Евертън" остава едва на десето място.

За капак срещата беше №500 за мениджъра на тима Сам Алърдайс във Висшата лига.