Българските тенисисти отпаднаха драматично от квалификациите в София

Александър Лазаров впечатли със сърцата игра, но не успя да победи намиращия се 615 места по-напред в ранглистата Оскар Оте

Александър Лазов и Александър Лазаров играха много вдъхновено, но отпаднаха в първия кръг на квалификациите за турнира в София. Българските тенисисти спечелиха първите сетове на своите двубои, но записаха драматични загуби от намиращите се далеч по-напред в ранглистата Мирза Башич и Оскар Оте.

Лазаров, който заема 742-ото място в световната ранглиста, направи силно впечатление с представянето си в зала "Арена Армеец". Българинът обаче не успя да изненада поставения под №3 в квалификациите и №136 в света Оте.

Лазаров започна мача с пробив в първия гейм. След това той показа здрави нерви и два пъти спаси точки за връщане на пробива. Това в крайна сметка се случи и то в най-лошия момент - когато българинът сервираше за спечелването на сета. Пропуснатият шанс обаче не се отрази на 20-годишния българин, който запази спокойствие, стигна до тайбрек и го спечели убедително със 7:3.

Във втората част нивото на сервира на Лазаров спадна драстично и това превърна всяко едно от подаванията му в истинско изпитание. Оте реализира два пробива и взе много солиден аванс от 5:2. Лазаров обаче даде всичко от себе си на корта и направи страхотно завръщане в света.

Оте два пъти сервираше за спечелването на сета - при 5:2 и 5:4, но българинът проби и в двата случая и стигна до равенство - 5:5. Усилията му в крайна сметка се оказаха напразни. Германецът реализира трети проби за 6:5 и този път не пропусна да затвори сета при свой сервис.

В третия сет Оте нанесе първия удар с пробив за 2:1. Лазаров имаше шанс да го върне веднага, но го пропусна и това сложи край на съпротивителните му сили. Българинът не успя да вземе гейм до края на мача и си тръгна победен след 1.48 часа игра.

"Няма как да не ме е яд след такава загуба. Прибързах при 5:5 във втория сет, но въобще не очаквах, че ще мога да се върна от 2:5. Такива играчи приключват сетовете при подобен аванс. Леко се превъзбудих, за което най-много ме е яд", каза Лазаров след двубоя.

Българинът допусна трета загуба в третия си мач в София. През 2016 г. той отстъпи в първия кръг на квалификациите срещу румънеца Мариуш Копил с 6:7 (5), 4:6, а миналата година дебюта в основната схема със загуба от молдовеца Раду Албот с 6:7 (0), 2:6.

Лазов беше по-близо до успеха, след като водеше със сет и пробив аванс срещу Башич. 27-годишният българин, който заема 472-ото място в световната ранглиста, отстъпи със 7:6 (2), 6:7 (3), 4:6 след здрава битка, продължила почти два часа и половина.

Александър Лазов допусна обрат, след като водеше със сет и пробив аванс във втората част

Лазов беше много близо до поднасянето на една от изненадите в първия ден на турнира. Той влезе като аутсайдер в мача с намиращия се 338 места по-напред в ранглистата Башич, който е поставен под №2 в квалификациите в София.

Двамата си размениха по два пробива в първия четири гейма на двубоя. След това те стабилизираха началния си удар и стигнаха до тайбрек, в който българският тенисист взе солиден аванс от 5:1 при смяната на полетата и не го изпусна.

Втората част започна отлично за Лазов, който пробив още в първия гейм, след което с лекота затвърди своето предимство. Башич обаче съумя бързо да навакса изоставането си и да изравни при 3:3.

При 5:4 Лазов стигна до точка за пробив, която беше с цената на "скрит" мачбол. Башич обаче се спаси и успя да се добере до тайбрек. В него 26-годишният босненец реализира ранен минипробив и го задържа до края, за да израни сетовете.

Решаващият трети сет започна лошо за Лазов, който допусна пробив още в първия гейм. Българинът имаше две поредни възможности веднага да върне пробив. Грешки от форхенд обаче му попречиха да изравни и Башич затвърди пробива за 2:0. Босненецът не даде повече шансове на своя съперник, а при 5:4 се справи уверено със задачата да сервира за победата.

Във втория кръг на квалификациите Башич ще се изправи срещу своя сънародник Томислав Бръкич. Бръкич също трябваше да прави драматичен обрат, за да елиминира поставения под №5 Матс Морейнг от Германия - 5:7, 6:4, 7:6 (4) след 2.06 часа.

Лазов записа втора загуба от два мача в София. През 2016 г. той получи "уайлд кард" за основната схема на турнира, като отстъпи с 3:6, 0:6 пред бъдещия полуфиналист Мартин Клижан от Словакия.

"В началото на втория сет усетих болка в аддукторите, която малки или много ми повлия. Няколко точки решиха мача. Имаш шансове да пробия в края на втория сет и да спечеля мача, но не успях. За мен радващото е, че играх като равен с равен срещу съперник, който е №120-130 в света", каза Лазов след мача.