Германия увеличи аванса си пред Холандия и САЩ в класирането по медали в Пьонгчанг

Ерик Френцел стана третият състезател в историята, успял да защити олимпийската си титла в северната комбинация

Германия увеличи аванса си пред Холандия и САЩ в класирането по медали в Пьонгчанг 2018. Петият състезателен ден на зимните олимпийски игри донесе два златни медала за бундестима. Холандия и САЩ взеха по един. Трите страни спечелиха всички златни отличия, които бяха раздадени днес.

Носителят на Световната купа в северната комбинация Ерик Френцел защити олимпийската си титла в десетте километра бягане със скокове от малка шанца. Германецът грабна четвъртия си медал от олимпийски игри. Освен двете индивидуални титли той има две отличия в отборната надпревара - сребро от Сочи 2014 и бронз от Ванкувър 2010.

Френцел стана едва третият състезател, който защитава олимпийската си титла в северната комбинация. Досега това бяха правили норвежецът Йохан Грьотумсбратен (Лейк Плесид 1932 и Гармиш-Партенкирхен 1936) и германецът Улрих Вехлинг (Сапоро 1972, Инсбрук 1976 и Лейк Плесид 1980), който е единственият с три индивидуални златни медала.

Напълно очаквано златният медал в спускането с шейни по двойки също отиде при Германия. Състезанието беше спечелено от Тобиас Вендел и Тобиас Арлт, които защитиха титлата си от Сочи 2014.

Германската доминация в дисциплината беше допълнена от бронзовия медал на световните шампиони в двойките Тони Егерт и Саша Бенекен. Среброто остана за австрийския тандем Гьорг Фишлер и Петер Пенц.

Очакван триумф за Германия с спускането с шейни

Германия има седем златни, два сребърни и три бронзови медала. Холандия е на второ място с пет олимпийски титли и общо 11 отличия. Днес холандците прибавиха още едно злато в бързото пързаляне с кънки. Йориен Тер Морс спечели спринта на 1000 метра с нов олимпийски рекорд, а среброто и бронза отидоха при японките Нао Кодаира и Михо Такагачи.

От началото на игрите се проведоха пет състезания в бързото пързаляне с кънки и петте бяха спечелени от холандци. Легендарният Свен Крамер грабна златото на 5000 метра с нов олимпийски рекорд, Шелд Нуйс и Ирен Вюст триумфираха на 1500 метра, а Карлийн Ахтереекте - на 3000 метра.

Тоталната холандска доминация в кънките продължава с пълна сила

Голямата звезда на сноуборда Шон Уайт донесе четвърти златен медал за САЩ в Пьонгчанг и общо стотен за американците от зимните олимпийски игри. 31-годишният състезател влезе в историята с трета олимпийска титла в халфпайпа. Японецът Аюми Хирано завърши втори, а австралиецът Скоти Джеймс допълни почетната стълбичка.

Американците имат седем отличия, от които един сребърен и два бронзови. Норвегия е на четвърто място в класирането по медали с три златни, пет сребърни и три бронзови. Канада също има три олимпийски титли при общо десет отличия.

Шон Уайт влезе в историята с трета олимпийска титла в халфпайпа

Франция, Австрия и Швеция с по два златни медала и Италия и домакините от Южна Корея с по един допълват топ 10. Япония се придвижи до 11-о място, след като днес спечели четири отличия и вече има общо четири сребърни и три бронзови медала.