Шведка изненада фаворитките и грабна златото в дългата дистанция в биатлона

Преди Пьонгчанг най-доброто класиране на Хана Йоберг беше пето място в дисциплината спринт

Голямата надежда на шведския биатлон Хана Йоберг спечели олимпийската титла в индивидуалния старт на 15 километра в Пьонгчанг. 22-годишната състезателка не допусна нито една грешка в стрелбата и се пребори с фаворитките за златото Анастасия Кузмина и Лаура Далмайер.

Олсон е едва втората шведска биатлонистка със златен медал от олимпийски игри. Досега това се беше удавало единствено на Ана Карин Олофсон при олимпийския дебют на масовия старт на 12.5 километра - през 2006 г. в Торино.

Олсон се състезава в Световната купа само от две години, а най-доброто й класиране беше петото място в преследването в Руполдинг през 2017 г. Преди година тя получи наградата за новобранец на сезона при жените, но през настоящия имаше спад в резултатите й.

Шведката обаче показа, че е намерила върховата си форма точно за игрите в Пьонгчанг, след като записа седмо място в спринта и пето в преследването. Днес тя затвърди това с впечатляващо представяне както на стрелбището, така и по трасето.

Намиращата се в изключителна бегова форма Кузмина допусна две грешки. Това се оказа твърде много за победа в индивидуалното, където всяка грешка носи по една наказателна минута. Словачката излезе с 35 секунди изоставане от последната стрелба. Тя съкрати част от пасива си по последната обиколка, но това беше достатъчно само за сребърния медал.

Йоберг беше една от трите биатлонистки, които свалиха всичките 20 мишени

Кузмина финишира на 24.7 секунди от победителката, а Далмайер завърши трета с изоставане от 41.2 секунди. Германката не успя да стане първата биатлонистка в историята с три индивидуални златни медала от една олимпиада. Тя ще има още един шанс да го направи - в масовия старт в петък.

Олимпийската шампионка в спринта и преследването се постави в много трудна ситуация, след като допусна една грешка в първата си стрелба. Тя премина скоростно и точно през следващите три, но изоставането й преди последната обиколка беше цели 30 секунди.

След златните медали в спринта и преследването Далмайер добави бронз в индивидуалното към колекцията си от Пьонгчанг 2018

Най-добре от българките се представи Даниела Кадева, която завърши 53-а с три грешки в стрелбата и пасив от 5:45.5 минути. Тя започна страхотно състезанието и свали първите десет мишени, като излезе на впечатляващата 15-а позиция след втората стрелба. Две грешки в последното преминаване през стрелбището обаче я сринаха в класирането.

Останалите три българки завършиха в дъното. Стефани Попова, за която това беше първи старт в Пьонгчанг, се класира 77-а с пет грешки и изоставане от 9:13.1 минути. Десислава Стоянова е 79-а със седем грешки и пасив от 9:18.7 минути. Емилия Йорданова е 82-а от 87 участнички, след като сбърка шест пъти на стрелбището и завърши на 9:49.1 минути от Йоберг.

Хана Йоберг имаше нужда от два сезона при жените, за да стигне до олимпийско злато

Програмата в женския биатлон продължава в петък с масовия старт на 12.5 километра, който започва в 13.15 часа българско време. По същото време в събота стартира масовият старт при мъжете.

Във вторник е смесената щафета, а последните два старта в биатлона са традиционните щафети. Дамската на 4х6 километра е на 22 февруари, а мъжката на 4х7.5 километра е на 23 февруари.