Григор Димитров е на полуфинал в Ротердам след бърза победа над Рубльов

Григор Димитров имаше нужда от едва 76 минути, за да се класира за полуфиналите на турнира в Ротердам. Българският тенисист изигра отличен мач срещу руснака Андрей Рубльов и спечели с 6:3, 6:4.

С днешния успех Димитров си осигури завръщане на четвъртото място в световната ранглиста. В спор за място на финала в Ротердам той ще се изправи срещу Давид Гофен. Белгиецът преодоля четвъртфиналите без игра, след като съперникът му Томаш Бердих се отказа заради контузия.

След като премина през две много трудни изпитания срещу Юичи Сугита и Филип Крайнович, Димитров напълно опроверга очакванията да има сериозни проблеми срещу намиращия се в чудесна форма Рубльов.

Българският тенисист показа страхотен сервис, който беше ключът към безапелационната победа. За 76 минути той пласира 12 аса, вкара 68% от първите си сервиси и загуби само 19 от разиграните 66 точки в неговите подавания.

Особено впечатляващо беше представянето му в първия сет. В него Димитров вкара забележителните 85% от първите си сервиси, като му се наложи да играе на втори сервис само четири пъти. Българинът не даде нито една точка за пробив на Рубльов и загуби едва три точки в подаванията си.

Шампионът от финалите на АТП успя да реализира ранен пробив. Той имаше две възможности още във втория сервис гейм на Рубльов. Първата беше пропусната, но чудесен минаващ удар му осигури втора. Този път българинът се възползва и с лекота задържа аванса си до края на сета.

Димитров имаше доста повече трудности във втората част. При 2:1 в своя полза той изгуби първия си сервис и даде първа възможност за пробив на Рубльов. Българинът обаче се спаси със страхотен уинър от форхенд.

В седмия гейм световният №5 на свой ред стигна до шанс за пробив. Той поведе с 40:15 и успя още при първия след агресивна атака към мрежата и печелившо воле.

Димитров започна чудесно гейма, в който сервираше за затвърждаване на пробива. Той поведе с 40:0, но позволи да се стигне до равенство. Геймът се завърза здраво, като Рубльов дори стигна до шанс за връщане на пробива.

След доста усилия и общо четири равенства българският тенисист удържа подаването си и поведе с 5:4. При 5:4 той сервираше за победата и с категоричен гейм на 15 сложи точка на спора.

Димитров записа втора поредна победа в третия си мач с Рубльов. Двамата се срещнаха в последните два турнира от Големия шлем. Българинът спечели с 6:3, 4:6, 6:4, 6:4 в третия кръг на Australian Open, а руснакът - със 7:5, 7:6 (3), 6:3, във втория кръг в US Open.

В полуфиналите Димитров ще се изправи срещу един от най-честите си съперници на корта в последно време - Давид Гофен. Българинът имат пет победи в шестте си мача срещу белгиеца на ниво АТП, както и три победи в три срещи в турнирите от сериите "Чаланджър" и "Фючърс".

Димитров спечели последните си две срещи с Гофен, които се изигра във финалите на АТП в Лондон - 6:0, 6:2 в груповата фаза и 7:5, 4:6, 6:3 в мача за титлата. Единствената победа на белгиеца обаче дойде точно в Ротердам - 6:4, 1:6, 6:3, в четвъртфиналите през миналата година.