Германия изненада Швеция и ще играе с Канада в полуфиналите на мъжкия хокей

За пръв път в своята история Германия победи Швеция на олимпийски игри

Канада и Германия ще се изправят един срещу друг във втория полуфинал на олимпийския турнир по хокей на лед. Олимпийските шампиони отстраниха Финландия след много трудна победа с 1:0. В един от най-зрелищните мачове от началото на надпреварата Германия изненада сребърния медалист от Сочи 2014 Швеция с 4:3 след продължения.

По-рано днес място във финалната четворка си осигуриха Русия и Чехия. Руските хокеисти разбиха Норвегия с 6:1, а чехите измъкнаха драматична победа срещу САЩ с 3:2 след дузпи.

Максим Норю отбеляза единственото попадение в мача между Канада и Финландия. След като в първите две третини двата отбора не успяха да намерят път към вратата, 55 секунди след началото на последната част Ерик О'Дел спечели шайбата в зоната на съперника и я върна към Норю, който я изпрати в горния ляв ъгъл на Мико Коскинен.

Попадение в първата минута на последната третина осигури победата на Канада срещу Финландия

По същото време се играе и четвъртфиналът между Германия и Швеция, който донесе най-голямата изненада в мъжкия турнир. Бундестимът взе солидна преднина в първата третина, след като вкара две попадения в рамките на 29 секунди. Кристиан Ерхоф откри резултата при числено предимство, а Марсел Ньобелс порази за втори път вратата на Швеция.

След като двата отбора не успяха да си отбележат гол във втората третина, скандинавците успяха да намалят изоставането си чрез Антон Ландер в 46-ата минута. Само две по-късно обаче Доминик Кахун върна аванса на Германия.

Швеция съумя да изравни и да прати мача в продължения, след като Патрик Херсли и Микаел Викстранд се разпиха в рамките на 122 секунди между 50-ата и 52-ата минута. Германия все пак стигна до победата с попадение на Патрик Раймер минута и половина след началото на добавеното време.

Патрик Раймер отбелязва победното попадение във вратата на Швеция

"Знаехме, че нищо не е свършило, защото шведите винаги могат да се върнат в мача. След като изравниха, ние трябваше да останем спокойни и съумяхме да го направим", каза Раймер след двубоя.

Германия записа първа победа срещу Швеция на олимпийски игри. От обединението си през 1990 г. бундестимът имаше пет загуби в пет мача срещу скандинавците. Досега най-доброто представяне на германците срещу шведите на олимпийски игри беше равенство 1:1 в Сараево през 1984 г.