
© Associated Press
Всички са равни, но някои са по-равни от другите" се казва из "Фермата на животните" на Джордж Оруел. Тези думи вероятно могат да бъдат отнесени към всяка сфера на живота, но важат с пълна сила и за ситуацията в европейския клубен футбол.
Той се насочва към нов етап в историята си след потвърждаване на промените в евротурнирите. Идеите бяха представени и приети през 2016 г. и ще влязат в сила от сезон 2018-19.
Ключовото в промените е, че гарантират повече места в Шампионската лига за големите отбори от водещите първенства. От следващия сезон става още по-трудно за отборите от по-малките страни като България да се борят за влизане в груповата фаза на най-силния турнир.
Половината места в групите му вече са гарантирани за четирите лиги с най-висок коефициент - испанската, германската, английската и италианската, а през квалификациите ще преминат само шест отбора.
Още осем отбора ще имат директни квоти - по два от страните, които заемат пето и шесто място в ранглистата на УЕФА (Франция и Русия), и шампионите на следващите четири страни с най-висок коефициент (Португалия, Украйна, Белгия и Турция).
Голямата пропаст
През септември 2017 г. Александър Чеферин обяви на заседание на Асоциацията на европейските клубове, че "основната задача пред него е да намали пропастта между големите клубове и останалите".
"Нека сложим картите на масата и да бъдем честни пред себе си: най-голямото предизвикателство пред нас в следващите години ще бъде състезателният баланс. Как можем да продължим да развиваме футбола в Европа и да избегнем увеличаването на пропастта между най-влиятелните и останалите? Това е въпрос за милион долара. Аз съм прагматик - отворен съм към всяко практично предложение", заяви президентът на УЕФА.
© Reuters
По-късно през годината словенецът представи идеята си големите да плащат такса лукс, подобно на американския спорт. Това все още не е прието и макар, че срещна подкрепа от президента на ФИФА Джани Инфантино.
"Съгласен съм, че трябва да има ограничение колко футболисти са в даден отбор. В крайна сметка всички искаме да има здравословна конкуренция, а не четири или пет отбора, които да привличат най-добрите играчи в света", каза Инфантино.
Асоциацията на европейските клубове също поиска да се направят стъпки, които да повишат конкуренцията, защото в момента "десет отбора си оспорват трофея в Шампионската лига".
Покрай въведените промени в евротурнирите тези думи изглеждат доста странно. Но има ли избор УЕФА?
Заложникът "УЕФА"
Европейска суперлига – така беше наречена идеята на част от големите клубове, които поискаха създаване на отделен турнир, който да замести Шампионската лига. Целта беше по-малко отбори да играят в него, но те да си разпределят по-голяма част от приходите.
В основата на проекта застанаха "Барселона", "Реал" (Мадрид), "Байерн" (Мюнхен), "Ювентус" и ПСЖ. Клубовете, които са хегемони в своите първенства и са спечелили 18 от 20 възмони титли в последните пет сезона, на практика поставиха УЕФА с вързани ръце.
© Reuters
Европейският футболен съюз се оказа между чука и наковалнята. От една страна са недоволството на малките и притесненията за нарастващата пропаст, но от друга е заплахата големите да се отделят. А вторият вариант е немислим за УЕФА, защото с големите отбори вървят и големите пари.
В крайна сметка идеята за Суперлига беше замразен, след като УЕФА се съгласи да промени правилата за участие в европейските турнири.
Създадената през 2008 г. Асоциация на европейските клубове, която замести Г-14 и понастоящем в нея членуват 220 клуба, също не може да се пребори за повишаване на конкуренцията. В асоциацията отново се чува гласът на големите, след като в изпълнителния комитет са представители на "Байерн", "Барселона", "Реал" (Мадрид), "Ювентус" и "Манчестър юнайтед".
През погледа на българите
"Лудогорец" се превърна в хегемон в България в последните шест години и успя да се възползва от това, за да развие проекта си и в Европа. Клубът от Разград "хвана влака" в досегашните правила и два пъти игра в групите на Шампионската лига.
Още при последното си участие там (през 2016 г.) от "Лудогорец" вече бяха наясно с това, че играта се променя коренно. Тогава собственикът Кирил Домусчиев искаше максимално силно представяне в надпреварата.
"След 2018 г. за българските клубове ще бъде много трудно, затова трябва сега да направим всичко възможно да се представим добре, когато сме влезли. След това по-малко клубове от нашата черга ще влизат в Шампионската лига", каза тогава Домусчиев.
© Associated Press С новите правила за "Лудогорец" ще бъде по-трудно да стигне до мачове като този с ПСЖ в групите на Шампионската лига.
За българските отбори класирането в групите на европейските турнири вече ще бъде по-трудно. Шампионът в Първа лига дори ще започва от първия предварителен кръг на Шампионската лига и ще трябва да отстрани четири съперника по пътя си.
Всички участници без "Лудогорец" пък ще бъдат с много нисък коефициент, което е допълнителна спънка.
Според новите правила на УЕФА клубовете ще се състезават в Европа само със своя клубен коефициент, без да се добавя част от този на националната федерация. Изключение ще има само, ако клубният е с 20% по-нисък от този на федерацията.
И така картината остава непроменена, но със засилващи се контрасти - малките са недоволни, УЕФА е притеснена от задълбочаващата се пропаст, а големите са тези, които диктуват правилата.
nwj49315903
Рейтинг: 927 РазстроеноБизнеса и политиката убиват и малкото останала романтика във футбола, страшно е да си представиш как някой "незначителен" отбор може да препъне корпорацията Реал и или Манчестър.
За да останат ХОРА в България.
Рейтинг: 701 Неутралноабе на кой му пука за футбола и малките страни. Парите , парите са им важни.. и да ги показват по-често по тв-то.
stenlyaka
Рейтинг: 1218 НеутралноЕвротурнирите са станали толкова безинтересни , че рядко ме задържат пред телевизора !
Дори ПСЖ-Реал Мадрид гледах с едно око .
Неизвестен извършител
Рейтинг: 264 НеутралноМдааа... никога повече няма да видим двубой, в който ЦСКА отстранява "Ливърпул", или "Стяуа" печели КЕШ.
stoiank
Рейтинг: 1131 НеутралноНяма друг начин при трансфери от 100 милиона+. Духът е изпуснат отдавна от бутилката.
Elysium
Рейтинг: 274 НеутралноФутболът, всички казват, е бизнес начинание вече, т.е. правят пари чрез него. Е, как тогава във всяка една сфера на икономиката се борят срещу картелите, а в този спорт очебийният пример се подминава с лека ръка и дори се прави всичко възможно да се угоди на т.нар. големи или по-скоро богати, като в същото време техният продукт заема повече от 80% от пазара. Фен съм на Юнайтед от 1994 г., но в последните години не изпитвам това удоволствие, дори и при титла/купа, което имах преди дори само 10-на години. И как да бъде, когато знам, че за един футболист се плащат по 100 млн, от които 25% отиват за агенти и други комисионери. После същият този футболист по цял ден ни занимава в социалните мрежи, а на терена с нищо не впечатлява, за да оправдае дори 1/10 от цената си. Но нито треньорите скачат срещу подобни цени и безумия, нито ръководители, нито чиновниците в УЕФА, защото знаят, че повече пари за трансфери и по-високи заплати означават и повече пари за тях, за всички онези, които се облажват покрай "големия" футбол. Но вина имат и много фенове - глори хънтъри с пари, които като чуят Юнайтед или Барса и получават мокри сънища и дават имило и драго да се снимат на стадиона им, сякаш от това зависи животът им.
shule
Рейтинг: 274 НеутралноДо коментар [#1] от "nwj49315903":
+++++++
Преди време "Цървена звезда" и "Стяуа" така здраво отупаха т.н. фаворити и взеха КЕШ, че ги заболя и решиха, че като не могат с футбол ще ги спрат с пари. И успяха, а аз спрях да ходя на стадиона и даже не съм се абонирал за спортните канали. Какво да гледам?! Дали някой от горе изброените отбори ще бие с 3, 4, 5 гола разлика?! Спортът и футбола в това число е преди всичко ферърплей, удоволствие и малко романтика, разбира се. Какво точно от тези неща има в сегашния спорт и футбол?!
scott
Рейтинг: 652 НеутралноИМА НАЧИН!
ТИ, ОТ НАЦИЯ С НЕПОСТАВЕНИ, НЕКЛАСИРАНИ, ИЗНУДВАНИ И ЕБАНИ ОТБОРИ В ТВОЙТО ПЪРВЕНСТВО!
СПРИ ДА ГЛЕДАШ ШАМПИОНСКА ЛИГА. ПИШИ И КАЗВАЙ: АЗ НЕ ГЛЕДАМ ШАМПИОНСКАТА И РЕКЛАМИТЕ И. ПОКНЕТЕ СПОНСОРЕС!
НИЕ НЕ СМЕ ПАЗАР ОТ ИЗВРАТЕНЯЦИ, РЕАЛ Е БОКЛУК, ПСЖ Е ЛЕКЕ.
УЕФА НА САПУН!
Тюфлекчия
Рейтинг: 1962 ВеселоДо коментар [#8] от "scott":
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!Като изключим езика - напълно съм съгласен. Аз правя точно това от поне десет години - не гледам европейски турнири, нито чужди първенства. Въобще не ми дреме кой са се разбрали да вземе Шампионската лига този сезон. Толкова са некадърни, че дори и договорките не могат да направят като хората и си личи. Ако ще гледам професионален спорт, ще гледам NHL, NFL или NBA. Там поне се раздават до краен предел и ако има договорки - поне не си личат на игрището.
Aldi Mitov
Рейтинг: 298 НеутралноНие с тези избори за шеф на БФС, които ни спретнаха преди дни ще можем да мечтаем само за качествен футбол.
ham
Рейтинг: 434 НеутралноЗа България, футболът е в абсолютен упадък.Празни клубни стадиони,празен национален стадион.Според мен,това е причината УЕФА ,да пробута Микренското менте в ЕКТ!Тези действия, на БФС и УЕФА,още повече ,изпразват стадионите!Твърде малко ,са феновете,от източна Европа,които гледат ЕКТ.Началният час на срещите , е абсолютно неподходящ.Примерно ,чешкият фен на другият ден,трябва да бъде в 6часа на работното място......!Този футбол,зад който стоят всички-БЕТ ,допълнително отблъсква и изпразва от съдържание.Комерсиалноста, в комбинация на многото мачове и огромният достъп на фена,до продукта през мрежата ,ТОТАЛНО ОБЕЗЦЕНЯВАТ ПРОДУКТА.ЕДИН ОГРОМЕН БАЛОН,КОЙТО ВЕЧЕ Е СПУКАН !
Ogiigo
Рейтинг: 1273 НеутралноФиникийските знаци убиват футбола, а и всяка друга òвешка дейност! Богатите стават все по-богати, а бедните все по-бедни! Това разслоение не води до нищо позитивно!
Колкото един предмет е по-кух, толкова повече шум вдига.Ogiigo
Рейтинг: 1273 Неутралночовешка. Извинявам се.
Колкото един предмет е по-кух, толкова повече шум вдига.wnl03619584
Рейтинг: 243 НеутралноВъпросът изобщо не е за милион долара. Решенията са елементарни: Първо: Максимална обща сума за заплати за клуб за сезон. По този начин няма да могат всички добри играчи да се набутат в един и същ клуб. малките отбори ще успяват да задържат звездите си и конкуренцията ще се увеличи. Второ: Максимален брой възможни изиграни мачове за играч за сезон. По този начин, звездите няма да могат да играят във всеки мач. Ще играят повече футболисти и на всички играчи ще се дава шанс за изява.
Иван К.
Рейтинг: 274 НеутралноДо коментар [#7] от "shule":
До коментар [#4] от "Неизвестен извършител":
Абе и ние не играехме много честно навремето , по комунистическо във всяка страна от Източният блок се създаваха изкуствено грандове , където целият национален отбор и всичко що годе читаво играеше в тези грандове , изходни трансфери в чужбина не се позволяваха , докато отборите с които играехме на Запад разчитаха на собствената школа и тук там някой трансфер , а международните трансфери бяха екзотика. Ако и сега изкуствено съберем националният отбор в ЦСКА , и играем срещу Ливърпул, Реал и Барса , които са изградени от местни таланти, пак може и да ги бием.
neut
Рейтинг: 5344 НеутралноЕстествено УЕФА няма да тръгне срещу "големите пари"
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the rest