
© Reuters
В първата си изява след олимпийските игри в Пьонгчанг министърът на спорта Красен Кралев отправи лека критика към федерациите, че са дали по-високи прогнозни резултати от постигнатите. "Ето пред мен са прогнозните класирания, които федерациите са дали преди олимпиадата - имаме очаквания за класиране в рамките на осмицата", каза Кралев пред Би Ти Ви
От 21 български участници четирима имат заявени осми места, показва пълният списък с предварителните прогнози на федерациите, предоставен от министерството за "Дневник". Това са сноубордистите Александра Жекова и Радослав Янков и биатлонистите Владимир Илиев и Красимир Анев.
От тях само Жекова изпълни прогнозното си класиране и дори го подобри с шестата позиция в бордъркроса. Това се оказа най-доброто българско постижение в Пьонгчанг. Янков завърши 19-и в паралелния гигантски слалом, а най-добрите класирания на Илиев и Анев бяха 19-о и 25-о място в дългата дистанция.
Само още един българин се е представил по-добре от предвиденото - Владимир Зографски. Той постигна най-добрия резултат на олимпийски игри в историята на българския ски скок - 14-и на малката шанца при прогнозна 25-а позиция. Същото място е заявено и за голямата шанца, където бившият световен шампион за младежи се нареди 35-и.
Най-близо до прогнозното си класиране е състезателят в спускането с шейни Павел Ангелов. Той се класира 37-и при заявено 36-о място. Най-големите разминавания се наблюдават при биатлонистите.
От спортното министерство заявиха за "Дневник", че прогнозните класирания са направени в края на 2017 г. в подаване на документите за финансиране, или малко повече от месец преди олимпиадата. Това прави част от предвидените резултати в списъка доста странни .
Президентът на федерацията по биатлон Екатерина Дафовска обаче обясни, че прогнозите са дадени доста по-рано - в началото на спортно-състезателната година, което в зимните спортове е през май 2017 г. "Треньорите ги изготвят и ни ги дават, а ние ги изпращаме на спортното министерство заедно с програмата за финансиране", каза Дафовска пред "Дневник".
Това обяснява големите разминавания, които са се получили, тъй като биатлонистите имаха доста силни резултати в трите сезона преди олимпийския. На световното първенство в Хохфилцен през 2017 г. трима българи се класираха сред първите 13 в спринта., като Анев записа две влизания в топ 8. Отделно двамата с Илиев имаха общо пет класирания в топ 10 в Световната купа през сезон 2016/2017. Илиев постигна личен рекорд с пета позиция в спринта в Нове Место. Анев се отличи с две шести и две седми места. Двамата имаха влизания в топ 8 и в предходните два сезона - 2015-2016 и 2014-2015.
"Спецификата на нашия спорт е такава, че няма как толкова отрано да предвидим кой в каква форма ще бъде. В предходните сезони Владо и Краси записаха доста класирания в топ 8. Те имаха много по-големи възможности (за Пьонгчанг), но не се получи. Владо беше с пети бегови резултат в индивидуалното и беше на един точен изстрел от осмицата", каза Дафовска.
© bgoympic.org
Това, че част от прогнозите са направени доста преди подаването им в министерството, се потвърждава от още няколко факта. Първият е, че липсват прогнозни класирания при скиорката Мария Киркова, ски бегачката Антония Григорова и сноубордистката Теодора Пенчева, за които преди олимпийския сезон не се очакваше да участват в Пьонгчанг.
Освен това в списъка на министерството фигурират някои нереалистични прогнози. Една от тях е на биатлонистката Милена Тодорова, при която има заявено класиране в топ 30. 20-годишната състезателка дебютира на олимпийски игри и беше включена в отбора за Пьонгчанг едва в средата на януари.
Дафовска обясни, че при Тодорова прогнозното класиране е не за олимпийски игри, а за световното първенство за младежи и девойки. То се проведе след олимпийските игри, а българката завърши 19-а, 22-а и 25-а в трите си индивидуални дисциплини.
Същият вероятно е и случаят със скиора Камен Златков и ски бегача Йордан Чучуганов, които според списъка на министерството имат прогнозни 25-о и 32-о място. Двамата участваха на световни първенства за младежи в Швейцария през януари.
На практика даването на прогнозни класирания се оказва проформа. Още повече че за всеки биатлонист е посочено едно и също място във всяка отделна дисциплина, в която участва. Дафовска обясни, че подобни прогнози се изискват преди всеки сезон както когато предстоят олимпийски игри, така и за световни първенства.
Председателят на федерацията по биатлон каза, че не знае дали разминаването между прогнозните и постигнатите класирания ще окаже влияние върху отпуснатите средства за следващия олимпийски цикъл.
При всички положения обаче не би било логично подобни прогнози - в този си вид и метод на подаване - да бъдат критерий за финансиране. Нито база за оценка на представянето на българските спортисти от страна на министъра.
Smoke
Рейтинг: 1091 НеутралноФедерациите ни си имат "Маги малки тайни". Ходели на европейски първенства (където световният елит не участва), при отсъствието на лидерите в тези дисциплини печелят някакви призови места и медали и получават затова държавно финансиране. След това идва олимпиадата и следва класическото обяснение на футболиерите:
"Нямам обяснение защо така се получи".
А след това Стефка или се покрива за 1 месец, или излиза с една виновна физиономия с доклад, в който казва "Очевидно имаме някои пропуски в подготовката, които ще се постараем да отстраним в бъдеще", след което всичко се счита за пито-платено, Стефка и федерациите си получават новия бюджет и нещата си продължават.
hamiltonf
Рейтинг: 4289 ЛюбопитноИнтересно, как се е достигнало до прогнозата, че Анев и във трите старта ще е в осмицата?!
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.И да попитам, след като не се е очаквало преди олимпийския сезон Мария Киркова да участва на Игрите, каква е прогнозата за Пекин 2022 - ще участва ли, няма ли?
deymus
Рейтинг: 715 НеутралноМного далеч остана в представянето, дори по техните очаквания.
kilgore
Рейтинг: 531 НеутралноНа една астма разстояние, според министъра :)
'It's not wise to violate rules until you know how to observe them' - T.S. Eliot, interview with The Paris Review (Issue 21, 1959)Напуснал Поради ОграниченДостъп
Рейтинг: 274 НеутралноКойто е имал очаквания да си лекува мъката.
Президент Плевнелиев - Трудно мога да не споделя своето дълбоко унижение като дясномислещ човек от ръководството на "Демократична България" да влезе в съюз на балотажа с Мая Манолова. Не трябва да дават оставки, а да си изберат Манолова за шефНие немахме никакви, и немаме проблеми.
cinik
Рейтинг: 1613 НеутралноДържавата трябва да покаже решителни мерки! Министерството на спорта трябва да се раздели на две - за зимните и за летните спортове.
За коалиция Анти-Пеевски: ДБ+Слави+Мая+БСПPetak
Рейтинг: 541 НеутралноДа се разпуска веднага "държавния спорт", финансиран от всички данъкоплатци. Спортът е милиарден ЧАСТЕН бизнес по целия свят, аман от държавни бизнесмени.
qwertqwert
Рейтинг: 914 НеутралноПука ми та ми дреме колко / какви медали сме имали от всякакви комерсиални представления - олимпийски игри, световни първенства и т.н.
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?Крайно време е държавата тотално да се оттегли от финансирането на върхови спортни постижения и да се съсредоточи само и единствено върху масовия спорт.
Особено детския. Щото в училищата и детските градини е пълно със слончета и прасенца.......
elevation04
Рейтинг: 594 ВеселоА бе аз си мисля, че човек не нужно да е пророк за да му е ясно за пресилените "бодряжки" прогнози на федерациите , БОК и министерството. Разчитаха на някакво чудо , моментно избухване на някой спортист, което на олимпиади не е съвсем невъзможно.
Истината обаче всички си я знаем, че парите на данъкоплатеца се харчат безобразно, злоупотребява се( всъщност откровено се краде ) и то всичко в името на високо спортно майсторство.....
Просто няма добри спортисти, няма добри специалисти, няма масов спорт, няма клубове. Спортът у нас като спорт просто е умрял.
Marin Pavlov
Рейтинг: 488 НеутралноКато гледам таблицата, хората са постигнали това което са очаквали, приблизително. Това не е физика - да отмериш точно.
Няма нужда нито да се сърдим, нито да ги упрекваме.
Съвсем друг въпрос е, че ни е необходим масов спорт, а не върхови постижения.
niakoi_si
Рейтинг: 648 НеутралноМен ако питат, държавни пари за спорт - само за детски и масов спорт. Толкоз. Другото от спонсори.
Иначе то си е черна дупка - и малко да сипваш и много да сипваш - резултат никакъв.
Бай Благой
Рейтинг: 522 НеутралноАма интуитивни графили сте избрали, Дневник...
patrokalche
Рейтинг: 333 НеутралноДо коментар [#1] от "Smoke":
Ами отиди и ги нашляпай да се успокоиш! Как може са критикувате по толкова долен начин? Знаете ли как се изгражда един спортист за да влезе в топ 10 на олимпийски игри? Мрънкачи!
chushka
Рейтинг: 392 НеутралноКралев е ясен. Но как, според автора, се подобрява топ 8 с 6та позиция, още търся в гугъл.
Diego
Рейтинг: 396 НеутралноВисокото спортно майсторство демократичните държавш е бизнес и в него държавата няма място, освен ако не иска да лъска имидж и е управлявана от диктатура.
"Жить стало лучше, жить стало веселее" Й. В. Сталин :-)Държавни пари се наливат само за масов спорт, защото изилиза в пъти по-евтино от това да ги налива в здравната каса.
Всичко останало е популидъм, патриотарство и запалянковщина.
drevnata
Рейтинг: 397 НеутралноДоста е затворен кръгът - има някакви спортисти, които са на държавна издръжка, затова не се развиват на високо ниво - няма достатъчно бази и пари. Евентуално има спонсори, но те пък не искат да дават пари за нещо несигурно - искат резултати веднага, в рамките на година-две. А така няма как да стане. По-скоро да се търси някакъв среден вариант - частникът налива пари в даден спорт, и ако има постижения, после държавата го компенсира.
Но като цяло трябва да се промени нагласата към спорта - да стане масов, много деца да спортуват, защото само така нагоре ще продължат най-добрите. А сега какво - примерно във футболните школи към големите клубове играят предимно деца, чиито бащи са ги уредили по друг начин, без спортни критерии. И по-бедните и обикновени хлапета търкат пейките, пък после се отказват.
Lеоnidas
Рейтинг: ВеселоОчакванията ми се покриха изцяло.0 си е 0.
ntonev
Рейтинг: 414 НеутралноИнформативна, но безполезна статия.
Първо, затова прогнозите са прогнози - няма как да са абсолютно точни. Честно казано по-добре прогнози с нотка на амбиция и оптимизъм, отколкото примиренчески такива за последни места. Мога да се съглася, че финансирането не трябва да се определя на база тези прогнози, но реално по какви други фактори да се определя? Ако е на база предишни класирания, не става - предишните състезания са от ранга на Олимпиадата, а и ако е имало контузен/отстранен състезател, който няма класирания, какво правим?
Второ, пак се броят някакви стотинки, вместо да се гледа цялата картинка. Дали държавата ще даде 200,000 за завишени прогнози или 150,000 за реални прогнози - няма разлика! За държавата това би трябвало да е нищо. Отделно се отваря и въпросът - а дали ако парите не бяха повече, нямаше да се постигне и малко по-добро класиране? И съответно, ако са по-малко, дали това няма да дръпне състезателите още надолу.
Така че проблемът е в самите класирания, в затрития ни спорт, в липсата на масов спорт. В липсата на дългосрочна стратегия, липсата на изграждане. Там са проблемите. Не дали държавата е дала малко повече или малко по-малко - това не променя абсолютно нищо.
Filofob
Рейтинг: 933 НеутралноНе може да стане само с частно финансиране. Както се разбра ски бегачи и биатлонисти се водят към армията в Германия. Нещо подобно на положението тук преди 89. А това си е точно държавно финансиране за професионални атлети в спортове, които не са толкова атрактивни за рекламодатели. Много се съмнявам, че в супер спортни държави като Унгария и Чехия да не говорим за сила като Полша зад всичките спортни успехи седят частни капитали.
Ама тук всичко се е разпаднало и федерациите съществуват за да си прибират пари, ръководствата.
Ето, има Българска Федерация по Кореспондентен Шахмат !!!?, която организира турнири и поне до преди няколко години получаваше държавно финансиране. !!!!
betona
Рейтинг: 986 НеутралноДо коментар [#8] от "qwertqwert":
абсулютно. а дано ама надали.
Smoke
Рейтинг: 1091 НеутралноХамчи като не са за топ 10 на олимпийски игри, защо тогава декларират, че са за топ 8? Отговор - за да получат пари за подготовка и за да може маститите "деятели" да ходят командировани на олимпиада. Т.е. федерациите умишлено лъжат, за да получават и си разпределят пари от нас, без никакви резултати олимпиада подир олимпиада. Ти ако си съгласен, аз не съм.
PisnaMi
Рейтинг: 1788 ВеселоВ България има 4 сезона