Българските биатлонисти завършиха на 18-о и 24-о място при смесените щафети в Контиолахти

Владимир Илиев се пусна и в двете щафети.

© архив, Associated Press

Българските биатлонисти разочароваха с представянето си в последните щафети в Световната купа. Финландският център Контиолахти прие стартовете в единичната смесена и класическата смесена щафети, които се проведоха в един ден. Българските щафети останаха съответно на 24-о място при единичната смесена щафета и 18-и в класическата.

В първите стартове през сезона в Йостерсунд представянето беше по-добро. Тогава Стефани Попова и Антон Синапов бяха 18-и, а Емилия Йорданова, Десислава Стоянова, Димитър Герджиков и Владимир Илиев – 16-ти.

По обяд беше стартът на 2х6 км + 2х7.5 километра, който беше спечелен от двойката на Франция Ане Шевалие и Антонин Гугина. Те финишираха с общо време 33:29.1 минути, изпреварвайки с 2.4 секунди представителите на Австрия Лиза Хаузер и Юлиан Еберхард. Третото място беше за норвежците Марте Олсбу и Йоханес Тингнес Бьо.

България беше представена от Емилия Йорданова и Владимир Илиев, които се класираха на 24-о място. Те бяха застигнати при второто преминаване на Илиев по трасето и не завършиха по правилата в щафетите.

Илиев пое с изоставане от 3:13 минути, а двойката направи седем наказателни обиколки и използва 18 допълнителни патрона. В единичната смесена щафета се пуснаха 26 отбора.

Малко по-късно в Контиолахти беше и класическата смесена щафета от четири души в отбор – двама мъже и две жени. Тя беше спечелена от представителите на Италия – Доротея Вирер, Лиза Витоци, Доминик Виндиш и Лукас Хофер.

Щафетата на Италия празнува победата, спечелена от Доротея Вирер, Лиза Витоци, Доминик Виндиш и Лукас Хофер.

Представителите на Скуадра адзура финишираха за 1:15.08 часа, изпреварвайки саом с 1.5 секунди карето на Украйна. Италианците използваха 13 допълнителни патрона и направиха една наказателна обиколка чрез Витоци.

Украинците бяха един от тимовете с най-чиста стрелба – без наказателно обиколки и само с три допълнителни патрона.

Третото място беше за норвежците в състава Синьове Солемдал, Тирил Ехоф, Хенрик Л’Абе-Лунд и Тарей Бьо. Норвежците бягаха много добре, но използваха девет допълнителни патрона, което ги забави. В крайна сметка карето на Норвегия финишира с 9.1 секунди зад Италия.

България записа 18-о място от 23 отбора. Даниела Кадева, Десислава Стоянова, Димитър Герджиков и Владимир Илиев завършиха на 5:00.9 минути след победителя с 15 допълнителни патрона и една наказателна обиколка на Стоянова на втори пост.

В неделния ден предстоят масовите стартове при дамите и мъжете, в които ще има българско участие.