Зографски записа най-добрия си резултат в Световната купа от 2013 г.

Владимир Зографски записа най-доброто си класиране в Световната купа по ски скокове от пет години насам. 24-годишният българин завърши 21-и на голямата шанца в Трьондхайм.

Световният шампион за младежи от 2011 г. се класира в топ 30 за втори път през сезона. Другото му влизане във финалната фаза на състезание от Световната купа беше 26-ото място в ски полетите в Бад Митерндорф.

Предишното най-добро постижение на Зографски беше 16-ата позиция в ски полетите в Планица през март 2013 г. Българинът се класира в топ 30 за 30-и път в кариерата си. Рекордното му постижение е осмата позиция на голямата шанца в Лилехамер през декември 2011 г.

Зографски прави най-силния си сезон от пет години насам. На олимпийските игри в Пьонгчанг той пренаписа историята на българските ски скокове с 14-а позиция на малката шанца.

Българинът премина квалификациите в Трьондхайм с 28-и резултат. В първия кръг на състезанието той зае 18-а позиция със скок от 131.5 метра, оценки между 18 и 18.5 и актив от 112.2 точки.

Във финалната фаза на надпреварата Зографски скочи 128 метра, изпълнението му беше оценено между 17.5 и 18, а общият му сбор в крайното класиране беше 220.5 метра.

Трикратният олимпийски шампион и лидер в Световната купа Камил Стох спечели състезанието със скокове от 146 и 141 метра. Полякът събра 285.4 точки и завърши с огромен аванс от 17 точки пред австриеца Щефан Крафт. Роберт Йохансон зае трето място със 17.4 точки по-малко от победителя.

Три състезания преди края на сезона Стох е начело в генералното класиране с 1302 точки и огромна преднина от 245 точки пред германеца Рихард Фрайтаг и 368 точки пред норвежеца Даниел-Андре Танде. Зографски e 50-и с 15 точки.